Používání plynového sporáku může způsobit řadu zdravotních potíží. Vědci přišli se znepokojivou zprávou

Plynový sporák má spousta lidí v domácnosti. Může ale být nebezpečný? Škodit může zejména tehdy, když je místnost při vaření špatně větraná. Proto je nutné při vaření vždy zajistit, aby bylo otevřené okno nebo dveře a místnost byla dobře a pravidelně odvětrávaná.

Vaření na plynu může být škodlivé

Výzkumníci ze School of Public Health na Kalifornské univerzitě v Los Angeles nedávno zveřejnili zprávu o vlivu domácích spotřebičů, které fungují na plyn, na kvalitu ovzduší a zdraví. Je totiž pravda, že většina lidí považuje za škodlivé především emise skleníkových plynů z továren a aut, ale málokdo už řeší, jak může životní prostředí ovlivňovat také využívání plynu v domácnostech.

Pozor na nebezpečné plyny

Autoři studie zjistili, že při vaření může koncentrace oxidu uhelnatého a oxidu dusičitého překročit zákonné normy. Problém byl zejména s oxidem dusičitým. Například když byla varná deska a trouba v provozu po dobu jedné hodiny, koncentrace oxidu dusičitého překročila normu o 90 %. Kromě toho se při vaření uvolňovaly také další nebezpečné částice a formaldehyd.

Zdroj obrázku: Freepik

Vědci upozorňují na možné nebezpečí dlouhodobého vystavení škodlivým sloučeninám, jako je větší riziko respiračních a kardiovaskulárních onemocnění, a dokonce i rakoviny nebo předčasné smrti. Koncentrace škodlivých plynů je na relativně malé ploše bytu poměrně značná. Snížit nebezpečí lze tedy především prostřednictvím správného a pravidelného větrání.

I děti jsou v ohrožení

Vědci z Kalifornské univerzity nejsou první, kdo zkoumal zdravotní účinky plynových sporáků. Před časem zveřejnili výsledky svých rozborů odborníci z Rocky Mountain Institute. Zjistili, že děti žijící v domech vybavených plynovými sporáky, mají podle jejich názoru až o 40 procent větší šance na rozvoj astmatu. To jsou skutečně alarmující informace, které bychom rozhodně neměli brát na lehkou váhu. Je tedy namístě zvážit, zda není možné plynový sporák nahradit elektrickým. Pokud ne, pak je potřeba zaměřit se na to, abychom během vaření dýchali čerstvý vzduch.

Zdroj: https://www.washingtonpost.com/climate-environment/2022/01/27/gas-stoves-kitchens-pose-risk-public-health-planet-research-finds/, https://ph.ucla.edu/news/news-item/2020/dec/why-gas-stoves-are-more-hazardous-we-ve-been-led-believe, https://rmi.org/insight/gas-stoves-pollution-health/