Poznat kvalitní vejce v obchodě je lehké. Stačí se podívat na několik jednoduchých symbolů

Při koupi vajec většinou koukáme hlavně na cenu. V supermarketech a dalších obchodech najdete spoustu vajec různých velikostí. Mají na sobě také čísla, která značí, odkud bylo vejce sebráno. Na co ale koukat, abyste si koupili vejce, která budou chutná a hlavně čerstvá? Nejlepší možností jsou domácí vejce, ale ne každý si je může koupit.

Vybírejte vajíčka od „šťastných“ slepic

Vejce, která jsou od slepic, co mají volný výběh, budou nejkvalitnější. V obchodech tak koukejte na vejce, která mají označení číslo 0. Taková vejce jsou z ekologického chovu a přes zimu jsou slepice krmené kvalitním krmivem. Poté tu máme označení číslem 1. Vejce pocházejí z farem, kde se ráno slepice vypustí, ale na noc se znovu zavřou do kurníku.

Doporučený článek:  Kvasnicový postřik chrání jahody před chorobami a dodává jim důležité živiny

Číslice 2 znamená, že slepice jsou chované ve stodole, kde jsou zavřené a také krmené. Mohou se ale volně pohybovat, nejsou zavřené v kleci. Číslo 3 už patří mezi vejce, která se sbírala v kleci. Slepice bohužel trpí v klecích, kde nemají mnoho prostoru se pohybovat. Jejich vejce mohou být menší a slepice nedostávají ani kvalitní stravu. Žloutky těchto vajec bývají světle žluté.

Zdroj obrázku: Freepik

Na vejcích si všímejte také velikosti

Na pultech obchodů pak také najdete různá označení velikosti vajec. Je to podle toho, jak jsou vejce těžká. Vidět tak můžete velikost S až po XL. Vejce si můžete připravit hned na několik způsobů. Vajíčka od domácích slepic by měla mít velikost S nebo M – pokud budou větší, je možné, že slepice jsou krmeny hormony nebo léky, které zaručí, že bude vejce větší.

Doporučený článek:  Víme, jak přesvědčit rodiče ke koupi psího mazlíčka. Těmto argumentům nakonec podlehnou

Za kvalitu si raději připlaťte. V supermarketech kolikrát vidíme výhodné akce, kdy několik desítek vajec stojí například 30,–. Bohužel ale taková vejce určitě nebudou pocházet od slepic, které mohou volně pobíhat venku. Z domácího chovu navíc nebudete mít vejce nijak označená.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/tell-if-eggs-are-bad