Pozvěte své rostliny na šálek čaje. Dodá jim novou energii a posílí je před každou nemocí

Máte dojem, že vaše rostliny v květináči ztrácí na síle a vypadají každým týdnem hůř a hůř? A ani vaše zahradní exempláře už nevypadají jako dřív? Nemusíte je hned odepisovat nebo shánět speciální hnojiva. Stačí použít čajovou sedlinu, která po uvaření nápoje většinou končí v popelnici. Imunizuje rostliny vůči chorobám a obnoví jejich dokonalý vzhled.

Můžete použít i sedlinu z použitého čaje

Zastánci zero waste myšlenky a přírodních způsobů výživy rostlin stále objevují nové a nové možnosti využití domácích zbytků. Přesto není využití čajové sedliny při pěstování rostlin žádnou novinkou a o její účinnosti ví už mnoho lidí. Odkud pochází blahodárný účinek obyčejného čaje na pokojové a zahradní rostliny?

Doporučený článek:  Kopřivový hnůj je levným hnojivem pro zeleninu i květiny

Zvláštní zmínku si zaslouží sloučenina zvaná tanin, která rostliny dokonale posiluje a zvyšuje jejich odolnost. Kromě toho v čaji najdeme cenné prvky jako draslík, fosfor, dusík, vápník, hořčík, železo a zinek. Blahodárná směs minerálů zlepšuje stav květů a obsažené éterické oleje pomáhají chránit rostlinu před škůdci. Zlepšení je viditelné pouhým okem, rostliny se oživí, listy získají intenzivní zelenou barvu a kvetoucí exempláře se pokryjí krásnými květy.

Zdroj obrázku: Freepik

Kterým rostlinám čaj svědčí?

Výživu z čajové sedliny ocení zejména rostliny, které potřebují mírně kyselý nebo neutrální substrát. Jedná se zejména o kapradiny, toulcovky, fíkusy, monstery, dracény a břečťany. Co se týče zahradních rostlin, čaj ocení růže, hortenzie, azalky a rododendrony. Stačí uvařit nepříliš silný čaj a po vychladnutí ho použít k zalévání. Kúru provádějte alespoň jednou týdně.

Doporučený článek:  Zapíchnutím šroubováku do země víme, kdy potřebuje trávník zalít

Nejlépe bude fungovat černý, zelený nebo bílý čaj. Nepoužívejte ochucené nápoje s přidaným cukrem nebo jinými sladidly. Mohly by vést k rozvoji škodlivých mikroorganismů a jejich používání by bylo kontraproduktivní. Čajové sáčky nebo sedlinu můžete také vysypat přímo na dno květináče nebo zahrabat do zeminy.

Zdroj: https://letmebreathe.in/2021/03/30/used-tea-leaves-as-fertilizer/