Pravidelné čištění chrupu u psů prospěje jejich celkové pohodě

Čištění zubů a celkově péče o ústní dutinu psa by měla být jedna z povinností každého páníčka. Mnoho z nich na to ale zapomíná. Dříve bylo čištění zubů u psů považováno za zbytečné, ukazuje se ale, že tato činnost je důležitá. Stejně jako u lidí se také u zvířat mohou objevit problémy se zuby. Jestli je psí tlama nedostatečně opečovávaná, může vzniknout nejen kaz, ale také nepříjemný zápach.

Psí mazlíčky zbožňujeme, ale dokážeme se o ně postarat?

Soužití se psem je snadné, pokud víte, jak na něj, máte ho vychovaného a umíte zasáhnout v případě, že by se něco nepovedlo. Pravidelně návštěvy veterináře mohou být pro psa velmi stresující a je potřeba ho na ně připravit. To je úkolem majitele. Proto byste neměli brát jeho život na lehkou váhu. Pokud se o psa dobře staráte, může stát po vašem boku patnáct i více let.

Doporučený článek:  Procházka lesem působí blahodárně na psychiku, účinky má jako terapie

V takovém případě je nutné starat se nejen o kvalitu krmiva nebo o jeho srst, ale také o jeho tlamu. Každodenní hygiena, mezi kterou patří česání, koupání nebo čištění uší, by měla být součástí denních rituálů. I péče o zuby může naznačit, že svého psa milujete a chcete ho mít zdravého.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak psovi čistit zuby?

U psů se, stejně jako u lidí, mohou objevit problémy typu zubního kamene, zánětu dásní nebo oteklé čelisti. V nejhorším případě budete muset navštívit veterináře, protože pes nebude schopen pít ani jíst. Pokud ale budete vědět, jak se o jeho tlamu starat, můžete mít na dlouhé roky vystaráno a preventivní prohlídky budete mít rychle za sebou.

Doporučený článek:  Zklidní tělo i mysl a zaručeně zažene chutě na sladké. Poznejte červenou řepu z té nejlepší stránky

Se psem byste měli čištění zubů trénovat už od malého štěněte, aby si zvykl na denní rutinu a vydržel nějakou chvíli nechat vás dělat svou práci. Nejdříve se dotýkejte jeho tlamy, odměňujte ho za jeho klid, postupně přidávejte další pohyby, až se nakonec dostanete k tomu, že pes otevře tlamu a nechá ji chvíli otevřenou. Seznamte ho také s kartáčkem a dalšími prostředky, které budete používat.

Zdroj: https://www.nia.nih.gov/news/dog-aging-project-goal-help-both-dogs-and-humans-live-longer-healthier-lives, https://bondvet.com/b/dog-oral-care, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7081671/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7297050/, https://pets.webmd.com/dogs/ss/slideshow-brushing-dog-teeth,