Pravidelné praní zbaví záclony všech alergenů. Díky přírodním metodám budou stále zářivě bílé

V záclonách se drží hodně prachu, proto je důležité je pravidelně čistit. Nesprávným praním a péčí však mohou zašednout, a tím pádem nebudou vaše obydlí příliš zkrášlovat.

Čistota – půl života

Pravidelné praní záclon dokáže rozvonět pokoje, ale také pomoci našemu zdravotnímu stavu. V kobercích a závěsech se zachycuje totiž nejvíce prachu a to vede k častým nebo zhoršeným alergiím. I když čištění záclon může být někdy zdlouhavé, je dobré tuto činnost opakovat alespoň jednou za dva měsíce.

Malý tip, nemusíte se zdržovat zbytečným sušením záclon na sušáku, stačí, když je vlhké zavěsíte už na své místo, díky tomu zůstanou i pěkné rovné. Samozřejmě při praní záclon platí určitá pravidla. Vždy je perte na co nejnižší teplotu a při slabších otáčkách, abyste nepoškodili jemná vlákna. Na bělení můžete použít chemická bělidla, která je možné sehnat téměř ve všech drogeriích. Můžete využít ale také sílu přírody.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní bělidla máte doma v kuchyni

V některých záclonách, hlavně v těch, které se nacházejí v kuchyni, může být zachycena mastnota. Tu je dobré před praním odstranit. Namočte záclony do vody s pár kapkami prostředku na mytí nádobí. Následně je vyperte v pračce jako obvykle. Chcete-li mít zářivě bílé záclony, stačí vám k tomu obyčejná kuchyňská sůl. Namočte je do 3litrové nádoby s vodou, ve které rozpustíte alespoň 4 polévkové lžíce soli. Záclony nechte namočené několik hodin, poté je opláchněte a vyperte jako obvykle.

K bělení můžete použít také prášek do pečiva. Jedno balení prášku rozpusťte v 5 litrech vody a postupujte stejně jako při bělení se solí. Pokud nemáte čas na namáčení záclon, zkuste přidat prášek do pečiva rovnou do pračky. Tylové záclony namočte na hodinu do mýdlové vody. Potom je vložte do horké koupele s přídavkem sody. Stačí vám 5 gramů na litr vody. Potom je už jen opláchněte ve studené vodě. Sněhově bílé a voňavé záclony dodají vašemu domovu zcela nový vzhled.

Zdroj: https://www.justlife.com/blog/ar/cleaning-tips-tricks/clean-your-curtains-like-a-pro/