Při trávicích problémech se mátový čaj nedoporučuje

Máte vy nebo vaše děti po jídle nepříjemné žaludeční problémy nebo pálení žáhy? Mnoho babských rad říká, že mátový čaj je přesně věc, která vám pomůže. Není to pravda. Některé lidové léky skutečně na pálení žáhy fungují, ale máta mezi ně rozhodně nepatří. Ve skutečnosti byste ji neměli používat téměř na žádné žaludeční problémy. Proč?

Diastolické účinky máty na trávicí systém

Nikomu není pálení žáhy příjemné. Možná se vám po jídle dělá dokonce špatně a chcete se tohoto problému zbavit. Lidové rady hlásají, že byste v této situaci měli sáhnout po mátovém čaji. Pravdou je, že vám to nepomůže. Právě naopak. Proč tato metoda nepomáhá, i když ji mnoho lidí doporučuje pro žaludeční potíže?

Doporučený článek:  Nedostatek vitaminu C dá tělo rychle najevo. Pozor na varovné příznaky

Hlavní příčinou gastroezofageálního refluxu (pálení žáhy) je oslabení dolního jícnového svěrače. To znamená, že tyto svaly potřebujete posílit. Bohužel máta dělá pravý opak. Mátový čaj váš stav ještě zhorší, protože mentol svaly uvolňuje. Navíc má relaxační účinky, což v této chvíli nepotřebujete. Budete mít potom pocit, že jsou příznaky ještě silnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Vedlejší účinky máty

Relaxační vlastnosti jsou hlavním důvodem, proč se mátový čaj nedoporučuje lidem, kteří trpí gastroezofageálním refluxem. To ale není jediná skupina osob, která by se mátě měla vyhýbat. Ideální není ani pro diabetiky nebo osoby s kardiovaskulárními chorobami. Máte-li nízký krevní tlak, měli byste s mátou šetřit. Může ho totiž ještě snížit.

Doporučený článek:  Kočičí jídelníček má svá pravidla. Malé šelmy nepohrdnou masem ani něčím dobrým na zub

Kdy mátu naopak konzumovat?

Mátový čaj není jen špatný. Můžete ho v klidu využít ve chvíli, kdy budete mít za sebou velmi náročný den. Když se budete potřebovat uvolnit nebo trochu zmírnit menstruační bolesti či migrénu, vychutnejte si šálek lahodného čaje z máty. Máta podporuje tělo v boji proti plísním, virům a bakteriím. Navíc výborně chutná, takže byste mátový čaj neměli zcela zavrhovat.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/peppermint-tea, https://www.webmd.com/diet/mint-tea-health-benefits, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325242