Proti klíštěti ochrání vhodný oděv a přírodní bylinné vůně

Klíšťata jsou pro lidi i zvířata velmi nebezpečná, protože šíří nebezpečné nemoci, které mohou razantně změnit kvalitu našeho života a ohrozit naše zdraví. To ale neznamená, že se musíte celé léto držet zavření doma. Stačí, když budete pravidelně používat osvědčené metody na odpuzování klíšťat, a budete vy i vaše rodina v bezpečí.

Kde klíšťata můžeme najít?

Mohlo by se zdát, že se klíšťata nachází jen ve vysoké trávě, na loukách a v lesích. Bohužel to není pravda. Díky globálnímu oteplování se rozšířila také do městských parků, dětských hřišť a prakticky kamkoli, kde je tráva. Lidé si po mnoho let také mysleli, že jsou klíšťata aktivní jen během léta. Dnes již víme, že jejich sezóna začíná na jaře a končí na podzim. Do úkrytu se skrývají až ve chvíli, kdy je venku 4–5 stupňů.

Doporučený článek:  Bezpečné vytáhnutí klíštěte sníží riziko onemocnění. Jednoduchý postup by měl mít v malíku každý

Jaké nemoci klíšťata přenášejí?

Na rozdíl od většiny hmyzu jsou klíšťata velmi nebezpečná. Nikdy byste proto neměli zapomínat na ochranu, jinak se vystavujete velkému nebezpečí nákazy. Klíšťata přenáší hlavně lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Ani na jednu nemoc neexistuje léčba a lékaři léčí pouze příznaky, nikoli samotnou nemoc. U některých pacientů jsou příznaky mírné, zatímco u jiných smrtelně nebezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší způsoby, jak se chránit

Existuje 5 způsobů, jak se proti klíšťatům chránit. Některé přitom nestojí ani korunu. Základem je vhodné oblečení, ve kterém vyrazíte na výlet. Zapomenout byste neměli na dlouhé kalhoty, klobouk, dlouhé rukávy a pořádné boty, které zakryjí chodidlo. Oblečení by mělo mít ideálně tmavou barvu. Využít můžete také éterické oleje a byliny, které klíšťata odpuzují.

Doporučený článek:  Vrzající podlahu lze opravit svépomocí. Pomůže olej nebo mastek

Mezi vhodné éterické oleje patří čajovník, hřebíček, máta, tymián, šalvěj, citronová tráva, pačuli, bazalka, eukalyptus, pelargónie nebo rozmarýn. Stačí, když si je vetřete do kůže. Z levandule, šalvěje, máty, tymiánu, rozmarýnu nebo meduňky si můžete připravit odvar, který na sebe nastříkáte. Bude fungovat stejně dobře. Pokožku můžete také potřít česnekem nebo ho začlenit ve větším množství do jídelníčku. A nakonec můžete stejné byliny použít také ve formě mastí.

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/prevent-ticks-lyme-disease/