První týdny s miminkem lze zvládnout v klidu

Mateřství je zkušenost, která přináší každý den mnoho radosti a spokojenosti, ale i spoustu starostí. Péče o děti vyžaduje velkou dávku pozornosti, trpělivosti a odolnosti vůči stresu, ale i efektivní organizaci. Pro každého rodiče je přitom klíčové uvědomit si, že rezignování na některé věci neznamená konec světa.

Nejste na to sama

Rozdělte si úkoly podle důležitosti. Zjistíte, že řada z nich nevyžaduje okamžitý zásah a můžete je bez výčitek naplánovat na další dny. Neberte na sebe veškerou zodpovědnost, to by jen vedlo k fyzickému a psychickému vyčerpání. Schopnost požádat ostatní o pomoc není známkou slabosti, právě naopak. Nechte pomáhat partnera, ale i starší děti nebo ostatní členy rodiny.

Doporučený článek:  Skvrny z ovoce patří k nejodolnějším. Díky jednoduchým metodám ale zmizí beze stopy

Když na svět přivedeme dítě, stává se často středobodem pozornosti. Matky se vzdávají svých vášní a koníčků, aby se mu mohly naplno věnovat. To ale není nejlepší nápad. Každý potřebuje prostor na seberealizaci. I když pro novopečené maminky není reálné vyrazit na dva týdny do lesa mimo civilizaci, jednodenní výlety už tak nedosažitelné nejsou. Navíc bude mít dítě v aktivních rodičích vzor a bude se samo více zajímat o svět.

Zdroj obrázku: Freepik

Nesrovnávejte se s ostatními

Snažte se také najít si chvilku jen pro svého partnera. Požádejte někoho blízkého nebo si najděte hlídání a vyrazte na rande, které utuží váš vztah. Rozhodně se nikdy nesnažte porovnávat s ostatními, ať už se jedná o vaše kamarádky, nebo internetové celebrity. Myslete na to, že vždy vidíte jen malou část jejich života.

Doporučený článek:  Květa: Tchyně během hlídání dětí udělala něco, co jí nikdy neodpustím. Nemluvím s ní a můj manžel stojí na její straně

Umět přijmout pomoc je stejně důležité jako vytyčit si hranice a řídit se svou vlastní intuicí. Ve zdravotních a výchovných záležitostech je lepší spolehnout se na odborníky než na rady laskavých tet a prarodičů. V neposlední řadě se přijměte taková, jaká jste. Ne každý má měsíc po porodu vysportovanou postavu a čas na cvičení. V porovnání s tím, co vaše tělo dokázalo, je nějaký ten faldík naprosto bezvýznamný.

Zdroj: https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Challenges-of-Being-a-New-Mom.aspx