Rajčatová šťáva posílí zrak i zdravé trávení

Mnoho lidí se na tento nápoj dívá se znechucením. Pravdou ale zůstává, že rajčatová šťáva je velmi zdravá a dokáže neuvěřitelně podpořit zdraví v mnoha ohledech. Navíc si ji můžete velmi rychle připravit ve své kuchyni, takže si nemusíte kupovat šťávu plnou konzervantů a chemie. K čemu vám pomůže a jak si šťávu připravit doma?

Jak pomáhá pravidelná konzumace rajčatové šťávy?

Rajčatová šťáva je velmi výživná. Kromě mnoha vitamínů a minerálů obsahuje také antioxidanty. Rajčatová šťáva efektivně snižuje rizikové faktory srdečních onemocnění, které představuje vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a ateroskleróza. Produkty z rajčat mají také protirakovinné účinky, protože obsahují hodně antioxidantů. Pozitivní přínos mají hlavně na rakovinu prostaty a rakovinu kůže. Rajčata byste proto ze svého jídelníčku vyřazovat neměli, i když jsou nyní drahá.

Doporučený článek:  Podpatky sluší každé ženě, dlouhodobé nošení si ale vybere svou daň
Zdroj obrázku: Freepik

Zdraví pro trávení i oči

Díky vysokému obsahu vlákniny by rajčatovou šťávu měli konzumovat lidé, kteří mají zažívací problémy. Nápoj může fungovat jako jemné projímadlo, takže vám pomůže se zácpou a pravidelným vyprazdňováním. Šťáva je ale prospěšná také pro oči. Obsahuje fytonutrienty (betakaroten, lutein, zeaxantin a vitamín C), které chrání zrak před nemocemi. Šťávu byste neměli kupovat v obchodě, protože obsahuje chemii a hodně soli, která pro zdraví není prospěšná.

Recept na domácí rajčatovou šťávu

Výroba domácí rajčatové šťávy není vůbec složitá a zvládnete to během pár minut. Potřebujete jen 2 kilogramy čerstvých rajčat, která opláchněte ve vodě a nakrájejte. Vařte rajčata na středním ohni po dobu 30 minut společně s 1,5 litrem vody. Poté celou směs rozmixujte na hladké smoothie. K rajčatům můžete přidat i další zeleninu a bylinky podle vlastní chuti. Svému tělu dodáte ještě více vitamínů a minerálů, což vašemu zdraví jen prospěje.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/tomato-juice, https://www.medicalnewstoday.com/articles/325408, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9102588/, https://www.medicinenet.com/is_drinking_tomato_juice_good_for_you/article.htm