Rebarbora je zajímavým zpestřením jídelníčku. Konzumovat lze pouze stonky

Právě nastala rebarborová sezóna, a tak bychom si měli říci, co vše rebarbora obsahuje. Rebarboru často používáme do zavařenin nebo do pečených dezertů. Někteří lidé dokonce rebarboru konzumují také za syrova. Je důležité si říct, že ne všechny části této rostliny jsou zdravé a jedlé. Jedna její část je dokonce jedovatá a obsahuje škodlivé toxiny!

Jaké vitamíny rebarbora obsahuje?

Rebarbora je velmi bohatá na vitamíny A, C a E. Také obsahuje kyselinu listovou a velké množství minerálních látek, jako jsou draslík, hořčík, draslík, sodík, železo a vápník. Tato rostlina je prospěšná také díky velkému obsahu vlákniny a antioxidantů.

Doporučený článek:  Zásuvka pod troubou pomůže udržet hotové pokrmy teplé

Jak rebarboru zpracovat?

Pro svou typickou kyselou chuť se velmi často používá do pečených koláčů s drobenkou, k přípravě džemů a marmelád a také jako zavařenina. Rebarboru můžete zapéct nebo z ní uvařit rozvar, který dále použijete k dochucení sladkých pokrmů. Dá se jíst také samostatně například jen pocukrovaná.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečná část této rostliny

Jedinou jedlou částí této rostliny jsou jen a pouze stonky. Listy této zeleniny určitě vyhoďte, jelikož obsahují velké množství kyseliny šťavelové. Ve 100 g listů rebarbory byste našli až 570–1900 mg šťavelanu, který může být pro lidský organismus velmi škodlivý. Co šťavelany v těle způsobují? Chovají se jako jed. Vedou k nadměrnému vylučování kyseliny šťavelové, ale také ostatních tekutin z těla. V některých případech dochází k ukládání krystalů šťavelanu vápenatého v orgánech. Tyto krystaly způsobují ledvinové kameny, a mohou tak vážně ohrozit zdraví člověka.

Doporučený článek:  Vnoučata chtějí jíst špagety nůžkami, moje snacha v tom nevidí problém

Příznaky otravy rebarborou

Otrava těmito listy je velmi vzácná. Je dobré vědět, že mezi příznaky této otravy patří zvracení, nevolnost, průjem, bolesti žaludku a krku, potíže s polykáním. V extrémních případech se může objevit necitlivost v těle, selhání ledvin nebo svalový třes a problémy s dýcháním.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/rhubarb-leaves, https://www.britannica.com/plant/rhubarb, https://foodal.com/knowledge/paleo/rhubarb/, https://www.mountsinai.org/health-library/poison/rhubarb-leaves-poisoning, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperoxaluria/symptoms-causes/syc-20352254