Rostlinné pasti přirozeně ochrání zahradu před škůdci

Na vlně módy pro návrat k přírodě, ekologickému pěstování a permakultuře získávají takzvané přírodní pasti na oblibě. I když jejich název může znít tajemně, většina z nás je velmi dobře zná. Mluvíme o populárních, i když nenápadných rostlinách, které lákají hmyz a chrání naše pozemky, zahrady a sady.

Co jsou přírodní pasti

Tyto pasti nejsou nic jiného než rostliny vysazené s cílem odvrátit pozornost škůdců od chráněné rostliny. Tato metoda se nejčastěji používá na polích, zahradách, ovocných sadech a permakulturních pozemcích, tedy na těch, ve kterých je lidský zásah omezen na absolutní a nezbytné minimum. Tyto prostory si samy modelují procesy probíhající v přírodě.

Doporučený článek:  Proti mšicím je třeba zakročit rázně. Domácí postřik zachrání rostliny doma i na zahradě

Pasti proto hrají mimořádně důležitou roli, protože k sobě lákají hmyz, který by jinak napadl cenné rostliny, zeleninu a plodiny. Škůdci, které lákají, přitahují i ​​predátory, jako jsou berušky nebo vosy, jejichž úkolem je kontrolovat populaci hmyzu, který se živí rostlinami. Dá se tedy říci, že rostlinné pasti dělají ze zahrady nebo pozemku plně vyvážené prostředí a vytvářejí harmonický, permakulturní systém.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostlinné pasti pro malé zahrady

I když je výběr obrovský, v malých zahradách stojí za to použít právě následující. První z rostlin, které zmíníme, má název lichořeřišnice. Tato rostlina má ráda teplá, sluncem osvětlená a před větrem chráněná místa. Potřebuje propustnou, ale nepříliš hnojenou půdu, nemá ráda ani příliš hojné zalévání. Dokáže ochránit zeleninu, jako jsou fazole, dýně, salát, růžičková kapusta, zelí a kapusta. Měsíček dokáže zase chránit zeleninu před hlemýždi.

Doporučený článek:  Přírodní hnojiva prospějí rajčatům nejlépe. Hotová jsou během chvíle a jsou šetrná k zahradě

Rostlina s názvem vratič je mimořádně odolná a nenáročná rostlina, naprosto mrazuvzdorná a nejlépe roste ve slunečných polohách a propustných a suchých půdách. Dokáže chránit brambory před brouky, ale jelikož vystrašuje veškerý hmyz a škůdce, může být úspěšně vysazena v domácích zahradách nebo na pozemcích. Zajímavé je, že vratič také stojí za to mít na zahradě, protože odpuzuje krtky, komáry, mravence, a dokonce i klíšťata.

Zdroj: https://www.thespruce.com/companion-planting-1402735