Rozdělejte oheň i za silného větru: poradíme, jak na to

Smutnou pravdou je, že mnozí z nás už o dovolenou ve stanu nestojí. Máme rádi své pohodlí a do stanu se dostaneme jedině tehdy, když nás k tomu přemluví naše ratolesti. Součástí stanování – nebo chcete-li kempování, je také opékání špekáčků na otevřeném ohni a zpěv trampových písní. Někdy je ale zapotřebí rozdělat oheň i v nepříznivých podmínkách, jako je déšť nebo silný vítr. Tato schopnost se vám může hodit nejen tehdy, když stanujete.

Co budete potřebovat?

Tuto praktiku umí všichni skauti a všichni také vědí, kde si případné potřebné věci sehnat. Některé z nich mají přichystané, vždyť heslem skauta je: „Vždy připraven!“. K rozdělání ohně i v těch nejhorších podmínkách budete potřebovat tyto věci:

  • malé smrkové nebo borové větvičky,
  • březová kůra (může být zapálena i za mokra),
  • jehličí (to je potřeba suché),
  • dřevo.

Pokud nemáte věci připravené předem, pak je poměrně těžké shánět je v dešti. Nicméně můžeme je nahradit suchým dřevem. To se dá najít i za deště, pokud není příliš prudký. Pokud najdete uschlou silnou větev nebo strom, ta je mokrá pouze zvenčí. Uvnitř je suchá, a toho se dá využít.

Jak postupovat?

V první řadě zpracujte nožem větev – oddělte ji na tenké třísky, které použijeme k podpalu. Zapálíme malý oheň a na něj přidáváme další tenké a suché třísky (možná dokonce hoblinky, je ale zapotřebí nechávat vždy dostatek vzduchu, abychom ohníček nezadusili). Zní to velice jednoduché, ale musíte si počínat opatrně. Jakmile získáte už docela slušnou hořící hromádku, můžete přidávat větší třísky. A postupně můžete začít přidávat také velké kusy dřeva. Důležitá je trpělivost a nic neuspěchat – na druhou stranu se nevyplatí ani dlouhé čekání.

Tip na závěr

Nezapalujte oheň na mokré zemi nebo sněhu. Vždycky je lepší vytvořit si podsadu ze silných větví, na které oheň zapálíte.