Rozkvetlé orchideje si získají každého. Připravte jim zdravou svačinku, budou dokonalé

Orchideje jsou samy o sobě velmi krásné a jsou oblíbeným dárkem pro všechny ženy, ale vyžadují určitou péči. Pro jejich zdravý vývoj se doporučují pravidelně hnojit a doplňovat potřebné živiny pro správný růst a kvetení. Jednou z velmi efektivních možností hnojení je pomocí banánů, tedy konkrétně pomocí banánového prášku, který obsahuje hořčík, draslík, fosfor a mangan. Jak připravit toto účinné hnojivo během chvilky?

Banán nejen na svačinu

Žluté podlouhlé ovoce slouží nejen jako skvělá svačinka, ale pro vysoký obsah minerálů se může zužitkovat i slupka. Ta je mimochodem také jedlá, ale více se používá jako hnojivo pro pokojové rostliny. Hodí se pro orchideje, protože obsahuje draslík umožňující posílení kořenového systému. Obsažený fosfor napomáhá tvorbě poupat a hořčík spolu s dusíkem jsou zodpovědné za to, aby listy orchideje zůstaly zdravé a sytě zelené. Banánové slupky se tak rozhodně nevyplatí vyhazovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit banánové hnojivo

Výhodou banánového hnojiva nejsou jen živiny a minerály, ale také se snadno připravuje a zvládne jej vyrobit úplně každý. Je hned hotové, stačí nakrájet slupky banánů na menší kousky nožem na prkénku, přemístit je na pečicí papír na plech dužninou nahoru a nechat vysušit v předem vyhřáté troubě. Proces trvá asi 20 minut, poté se sušené kusy sesypou do mixéru a nadrtí, případně je lze nastrouhat na struhadle. Prášek přesypejte do skleněné uzavíratelné nádoby.

Doporučený článek:  Vodní kámen v rychlovarné konvici vyčistí kyselina citronová nebo ocet

Použití banánového hnojiva

Kdy přistoupit ke hnojení orchidejí? Rozhodně během vegetačního období, které bývá od dubna do srpna. Prášek se nasype do vody v poměru 1 : 2 a nechá se rozpustit, poté se tímto roztokem zalévají rostliny. Pro krásný lesk listů lze také vnitřkem banánové slupky jejich povrch otírat. Kromě banánového prášku lze hnojit i takzvaným banánovým čajem. Banánové slupky se v tomto případě zalijí horkou vodou a po zchladnutí se rostliny zalévají.

Zdroj: https://orchidfriends.com/homemade-orchid-fertilizers/