Růže potřebují správné místo, dostatek živin a pravidelné prořezávání

Růže jsou jednou z nejoblíbenějších květin, které pěstujeme na našich zahradách. Voní krásně, vypadají elegantně a potěší každého, kdo se na ně podívá. Předtím než se je rozhodnete zasadit, stojí za to vědět, jak se o ně správně starat, aby byly v dobrém stavu a kvetly co nejdéle.

Dobrá pozice je důležitá

Rozhodující faktor při pěstování růží je rozhodně místo, kde budou zasazeny. Při výběru místa vždy zvažujte, jakou máte odrůdu. Většina růží potřebuje dobře osvětlené místo a přiměřenou vzdušnost. Nesázejte růže tam, kde jsou ohroženy průvanem a vysokou vlhkostí. Jakmile naleznete ideální místo, můžete přistoupit k samotné výsadbě.

Růže lze vysazovat na jaře – od března do konce dubna. Nejlepší je to však udělat na podzim – od září do konce října, tehdy se rostlina zakoření rychleji. Po zakoupení růží je dobré zkontrolovat, v jakém stavu jsou kořeny. Sazenice s dobře vyvinutými kořeny lze umístit kdekoli předtím, než se objeví mrazy a zem není příliš tvrdá.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o růže

Prořezávejte růže na jaře, kdy už nehrozí mrazy. Odrůdy, které kvetou jen jednou za sezónu, se v létě prořezávají po shození květů. Řezy a péče, včetně odstranění ošklivých nebo suchých výhonků a větviček, se dělají během celého období kvetení. Pro prořezávání růží je nejlepší ostrý prořezávač. Tupý může rozdrtit stonky a poškodit tak keř. K zalévání růží používejte odstátou, nejlépe dešťovou vodu. Zalévejte je zřídka, frekvence by se měla přizpůsobit podmínkám.

Aby růže krásně kvetly, můžete si kromě hotových hnojiv pomoci domácími prostředky, díky kterým budou rostliny ještě krásnější. Jedním z málo známých, ale velmi účinných způsobů, jak povzbudit růže, je použití banánové slupky. Ukazuje se, že draslík a fosfor obsažené v banánech dokonale obohacují půdu o tyto složky. Zakopejte slupky kolem keře asi do hloubky 5–10 cm. Letní teplo pomůže jejich rozkladu a to zajistí přísun živin pro vaše růže.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/roses/care.html