Setkání s mravencem může skončit i fatálně. Nebezpečná alergická reakce postupuje rychle

Sluneční paprsky zvou k tomu, abychom trávili hodně času venku na čerstvém vzduchu. Tím se ale zvyšuje pravděpodobnost, že nás napadne nějaký hmyz. Kromě klíšťat u nás nenajdeme žádný obzvlášť nebezpečný hmyz, ale pro některé jedince může být kontakt s včelou, sršněm nebo mravencem velmi nebezpečný. Alergické reakce mohou být velmi silné a nepříjemné. Jaké jsou příznaky kousnutí mravencem?

Příznaky mravenčího kousnutí

Mravenci útočí vždy, když se cítí v ohrožení. To jistě není žádnou výjimkou. Mravenci útočí naříznutím kůže, do které poté vstříknou jed. Tento jed obsahuje kyselinu mravenčí, která může vyvolat alergickou reakci u jedinců, kteří jsou na tuto látku citliví. Pro většinu lidí kousnutí nebezpečné není, ale pro některé jedince může být velmi nepříjemné.

Doporučený článek:  Vysoké teploty jsou pro chronicky nemocné velkou zátěží. Několik pravidel předejde zdravotním komplikacím

Příznaky kousnutí mravencem můžeme poznat stejně jako u jiného hmyzu. V místě bodnutí se objeví zarudnutí a pocítíme svědění. Alkaloidní proteiny, které jed obsahuje, působí jako silný alergen. Tyto proteiny vyvolávají kožní reakce, puchýře a vyrážky. V případě silné alergie bude místo bodnutí velmi bolestivé. V nejhorším případě může dojít k nekróze kůže.

Zdroj obrázku: Freepik

Úleva od příznaků po kousnutí mravencem

Efektivní úlevou od svědění a bolesti je ochlazování pokousaného místa. Použít můžete volně prodejné gely na bodnutí hmyzem nebo antihistaminika. Z domácích prostředků vám pomohou obklady z jedlé sody, kterou smícháte s vodou. Vznikne hustá pasta, kterou nanesete na postižené místo. Kousnutí mravencem není přímo nebezpečné, ale může být velmi nepříjemné.

Doporučený článek:  Nohy toho o zdraví prozradí víc, než mnozí tuší. Jediný pohled může stanovit diagnózu

Anafylaktický šok po mravenčím kousnutí

Závažná alergická reakce po kousnutí se vyskytuje velmi zřídka, ale nelze ji nikdy vyloučit. Jestli se po kousnutí setkáte s příznaky, jako jsou dýchací potíže, zvracení, otok obličeje, oteklý jazyk nebo mdloby, okamžitě si zavolejte záchrannou službu. Tyto příznaky naznačují anafylaktický šok, který může vést ke smrti, pokud včas nezasáhne lékař.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22943-ant-bites