Vodu používáme dnes a denně. Spotřebujeme jí velké množství a možná už vás někdy napadlo, jak ji můžete ušetřit. Proto se zajímejte o to, kolik vody denně zbytečně vytočíte a kolik peněz navíc vás to může stát. Pitná voda je jedním z cenných zdrojů, které postupně mizí. A protože se v domácnostech vodou často plýtvá, možná je načase vědět, jak s ní můžete šetřit.
Šetřete životní prostředí a také svou peněženku
Nikdo si neumí představit, že by si večer po náročném dni nedal horkou koupel. Někdo si ji dopřává i ráno. Zkuste ale vyměnit horkou koupel za kratší sprchování. Uvidíte, že požitek z horké vody budete mít stejný, ale ušetříte tím několik desítek litrů denně. Stejně tak je dobré kohoutek zavírat, pokud si čistíte zuby. Během dvou minut může vytéct až 15 litrů, což při pravidelné zubní hygieně dělá obrovské množství, které můžete použít jinde.
Sprchou ušetříte nejen vodu, ale také čas. Můžete si do sprchy skočit ještě před prací a odpoledne pak nemusíte hygienu řešit. Pokud i přesto toužíte po horké vaně, naplňte ji pouze do jedné poloviny nebo do třetiny. Tím, že si do ní lehnete, voda ještě více stoupne a nebude jí tolik potřeba.
Do toalety neházejte zbytky potravin
Záchodová mísa je obvykle místem, kam házíme potraviny, které už nestihneme zkonzumovat. Mnoho z nás do toalety hází kromě toaletního papíru také vlhčené ubrousky nebo slupky od brambor. Můžete tím nejen ucpat odpady, ale také tím zbytečně plýtváte vodou. Spláchnout totiž musíte hned několikrát, a tím pádem zbytečně vodu spotřebováváte.
Dávejte si pozor také například na kapající kohoutek. I když to tak nevypadá, i po několika dnech se může jednat o několik litrů vody. Proto si nechte kohoutky a odpady pravidelně kontrolovat, protože jedině tak zamezíte plýtvání vodou. Pokud ale máte problémy s tím, sehnat odborníka, můžete pod kapající kohoutek dát sklenici nebo misku a sebranou vodu pak ještě použít.
Zdroj: https://www.ofwat.gov.uk/households/conservingwater/watersavingtips/