Spadané listí je škoda házet na kompost. Uklizené v pytli udělá stokrát lepší službu

Podzimní a zimní období je čas čištění pozemků a zahrad před nadcházejícím obdobím dešťů a prvním sněžením. Pokud se nyní řádně postaráme o zelené plochy, méně práce nás čeká na jaře. Problémem je zelený odpad, který podle zákona nelze spalovat. Je možné použít spadané listí, suché větve a zbytky plodin jinak? Podívejte se, jak připravit domácí kompost bez nutnosti kompostéru.

Pálení není dobrý nápad?

Až donedávna bylo na pozemcích a zahradách zcela běžné spalovat zbytečné větve, listy a zbytky rostlin. Nejčastěji to bylo způsobeno tím, že lidé měli příliš malý kompostér nebo jej na pozemku vůbec neměli. To bylo nejvíce patrné na podzim, kdy se zvyšuje problém hromadění padajícího listí. Velkou nevýhodou a nepříjemným vedlejším účinkem spalování listů, větví a jiného zeleného odpadu je tvorba dráždivého kouře. Nejenže nepříznivě ovlivňuje naše životy a zdraví, ale také poškozuje přírodní prostředí. Přestože většina obyvatel je již léta zvyklá na tento způsob nakládání se sekanou trávou a hromadou listí, současné předpisy kategoricky vylučují využití tohoto řešení.

Doporučený článek:  Jaké hrnkové květiny vám pokvetou celý rok?
Zdroj obrázku: Freepik

Co tedy s napadaným listím?

Na podzim se nejvíce listů sbírá ze zahrad, což bude užitečné pro přípravu speciálního hnojiva, často nazývaného listová půda. Pro zlepšení celého procesu zabalíme vlhké listy do sáčků a přidáme k nim dvě polévkové lžíce močoviny nebo jiného dusíkatého hnojiva. Listy, které spadly ze stromů, jsou extrémně chudé na dusík, složku nezbytnou pro správný průběh kompostování. Listy můžeme rozdrtit rukama pomocí sekačky na trávu nebo zahradního vysavače. Sníží se tím jejich objem a urychlí se proces kompostování.

Doporučený článek:  Vhodné květiny, které rozveselí podzimní zahradu

Jak používat půdu z listů?

Domácí listový kompost bude možno použit ke zlepšení struktury těžké a hlinité půdy. Přidání půdy z listů zeminu učiní propustnější a zvýší kapacitu vody. Těžká půda s přidáním takového kompostu nebude během horkého počasí tak rychle vysychat a vyhne se problému stojaté vody v období dešťů.

Zdroj: https://www.jollylane.com/growing-tips/article/using-leaf-bags-to-compost-in-the-fall/