Spaní při otevřeném okně může být v horkém létě vysvobození. Rizika si ale uvědomuje málokdo

Odborníci se nemohou shodnout, jestli je vhodné spát s otevřeným oknem. Mnoho lidí to přitom praktikuje především v létě, protože se jim v noci po horkém dni lépe dýchá. Jak to ale je ve skutečnosti? Při otevřeném okně se mohou do místnosti dostat nečistoty z ovzduší. Jestli máte dům nebo byt u silnice, budou vás neustále rušit zvuky z ulice.

Je na vás, jak se rozhodnete dobře se vyspat

V některých případech je vhodné, abyste si na spaní otevřeli okno. Je to v případě, že máte bolesti v krku, nebo dokonce laryngitidu. Při té se doporučuje sedět nebo spát při otevřeném okně, protože si tím protáhnete dutiny. V noci bude vaše ložnice svěží a příjemně chladná. Navíc se vymění vzduch a bude se vám lépe dýchat. Záleží ale na lokalitě, kde bydlíte.

Blízko rušné silnice se nevyplatí okno na noc otevírat, protože se dovnitř dostane nejen prach, ale také smog a další nečistoty. Proti těm se můžete bránit nejen zavřeným oknem, ale také některými druhy rostlin, které si snadno koupíte v obchodě. Někteří odborníci jsou ale toho názoru, že mít otevřené okno na spaní je zdravé. Sníží se teplota v ložnici, což také zlepší kvalitu spánku.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte pozor, aby vzduch nebyl suchý

Kvalitu vzduchu ovlivňuje hlavně jeho vlhkost. Pokud máte doma suchý vzduch, můžete si pomoci nejen rostlinami, ale také koupí zvlhčovače vzduchu, který pomůže zlepšit kvalitu vzduchu a dnes ho seženete také v moderním designu. Během dne se ve vzduchu tvoří hlavně oxid uhličitý, který je očím neviditelný. Proto je vhodné větrat, aby se vzduch vyměnil a škodlivé látky se dostaly ven.

Nejvhodnější tedy bude otevřít okno před spaním a poté ho zavřít. Odborníci se ale v názoru neshodnou. V ložnici by podle některých neměl být ani příliš vlhký vzduch, který by mohl narušit kvalitu spánku i jeho délku. Kdy je tedy vhodné spát při otevřeném okně? Nejlépe v místech, kde není velká koncentrace lidí a kde jste blízko přírodě.

Zdroj: https://www.sleepnumber.com/post/is-sleeping-with-the-window-open-better-for-your-health