Suché a popraskané paty potřebují vyživit především zevnitř. Napumpujte pokožku vitamíny

Krásné nohy chceme mít po celý rok. Pokožka na nohou je často ale suchá a paty popraskané. Nejde jen o estetiku, popraskané paty mohou být předstupeň závažné infekce, k tomu se jedná o bolestivý stav, který je nutné řešit. Co může být důvodem pro popraskané paty a jak tento zdravotní problém řešit?

Nejen špatná hydratace

Stojí za popraskanými patami vždy jen špatná péče a nedostatečná hydratace? Chodidla vyžadují intenzivní péči, protože jsou vystavena těžkým podmínkám. Problematické je nošení šněrovacích bot, ve kterých se nohám nedostává vzduchu, k tomu pokožku ohrožuje vlhkost. Patřičná hydratační péče může vést ke zlepšení, ale nemusí tomu být vždy. Příčina popraskaných pat může souviset s nedostatkem vitamínů a výživných látek. Které to jsou?

Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek vitamínů a omega mastných kyselin

Stav pokožky zásadně ovlivňují látky, jako jsou:

  • provitamín A, který má vliv na vzhled vlasů, nehtů a pokožky, která při jeho nedostatku hrubne;
  • vitamín E, který pokožku zpevňuje a při jeho nedostatku je kůže sušší a ochablejší;
  • vitamín C, díky kterému je pokožka pružná;
  • vitamín B3, jehož nedostatek vede k zánětům;
  • omega-3 mastné kyseliny, bez kterých je pokožka suchá a podrážděná.

Právě mastné kyseliny jsou klíčové pro pružnou a elastickou pokožku, k tomu saturace těla těmito látkami zlepšuje fungování kardiovaskulárního a nervového systému, chrání před záněty a aterosklerózou. Omega-3 mastné kyseliny lze doplnit konzumací ryb a mořských plodů, používáním lněného, sójového nebo řepkového oleje a stravou doplněnou o ořechy a semínka.

Další příčiny suché pokožky na patách

Popraskané paty mohou odkazovat i na jiné zdravotní potíže, může jít o cukrovku nebo nemocnou štítnou žlázu. Na suchou pokožku a praskliny na chodidlech trpí také obézní lidé, protože tlak na paty je příliš velký. Za rozvojem suché pokožky a popraskaných chodidel mohou stát horké nebo dlouhé koupele, suchý vzduch, špatně zvolená obuv nebo nesprávný výběr velikosti obuvi, nevhodně vybrané nebo příliš agresivní kosmetické přípravky.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/cracked-heels-vitamin-deficiency