Superpotraviny ze zahrádky: goji, minikiwi nebo borůvky

Základem zdravého jídelníčku je ovoce, denní dávka by měla obsahovat dvě porce, přičemž odborníci doporučují konzumaci lokálních produktů. Samozřejmě mají na mysli ovoce, jako jsou jablka, hrušky, třešně, švestky, případně drobné bobule včetně rybízu, angreštu, malin nebo ostružin. Málokdo tuší, že mezi tuzemské ovoce mohou patřit i druhy, které se řadí mezi superpotraviny a v obchodech se prodávají za horentní částky. I na české zahrádce si totiž každý může vypěstovat goji, minikiwi nebo americké borůvky!

Keře z daleké Číny

Kustovnice čínská s bobulemi goji patří mezi top nejvyhledávanější produkty zdravé stravy. Keře původem z Číny však mohou zdobit i tuzemské zahrádky, rostlina je totiž mrazuvzdorná, a odolává dokonce suchu. Nadto nepotřebuje žádné speciální podmínky pro svůj růst, kustovnici stačí i obyčejná zemina. Na konci prázdnin kvete, plody se sbírají na konci října nebo na začátku listopadu. Sklizeň z jednoho keře čítá asi dva kilogramy úrody, ale pozor, plody musí být dokonale zralé, jinak jsou toxické. Sušené ovoce obsahuje až 18 aminokyselin a vitamíny ze skupiny B, též C a E, mimo to také mnoho minerálů a antioxidantů včetně zeaxantinu.

Doporučený článek:  Cibulové slupky ochrání rostliny před škůdci a poskytnou jim důležité živiny
Zdroj obrázku: Freepik

Minikiwi jako z plantáže

Koho by napadlo, že si může vypěstovat vlastní kiwi? Ano, v mírném podnebném pásu se daří této popínavce dokonale, protože odolá i výrazným minusovým teplotám (až do -27 °C). Každý si může vypěstovat vlastní kiwi, jen je třeba počítat s tím, že tyto plody na rozdíl od těch z plantáží mají menší velikost. Na druhou stranu obsahují stejně významné blahodárné látky a živiny včetně vitamínů C a E, luteinu a polyfenolů, které likvidují volné radikály v těle. Nadto obsahuje tento druh kiwi velké množství vlákniny a stimuluje trávicí soustavu.

Doporučený článek:  Bylinky můžeme pěstovat i na kuchyňském parapetu. Budou vždy čerstvé po ruce

Americké borůvky ze zahrádky

Trio superpotravin uzavírá americká borůvka, což je rostlina s vysokou plodností, přičemž existují rané i pozdní druhy. Keříkům se daří na slunných stanovištích a mají rády vlhkou a kyselou půdu. Vhodné je keříky chránit mulčem pro udržení vláhy i pro ochranu proti mrazu. Borůvky mají silný antioxidační potenciál, protože obsahují antokyany, k tomu pektiny, vitamíny A, C a ze skupiny B, dále velkou dávku minerálních látek. Borůvky zlepšují kognitivní funkce mozku a fungování trávicí soustavy, chrání před cirhózou jater, posilují oči a snižují riziko hypertenze a cukrovky.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/why-eat-local-food, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8868247/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5717121/, https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-blueberries