Švestky plné antioxidantů připraví organismus na všechny výzvy zimy. Sušené i čerstvé mají co nabídnout

Švestky nám dokážou osladit život. Jsou skvělé nejen pro svou chuť, ale mají i mnoho zdravotních výhod. Sušené a čerstvé se ale poněkud liší v nutričních hodnotách.

Oblíbené odrůdy

Tohoto populárního ovoce existuje ve světě více než 6000 druhů. Mezi nejoblíbenější patří tmavě fialové vejčité švestky. V posledních letech můžeme vidět i návrat k mirabelkám, které byly na mnoho let zapomenuty. Mezi mnoha odrůdami největší nutriční hodnotu mají ty s tmavě fialovou slupkou. Jsou uznávány jako ovoce se silnými antioxidačními vlastnostmi.

Doporučený článek:  Ostropestřec mariánský je zázrakem mezi bylinkami. Dokáže dokonale pročistit jeden z nejdůležitějších orgánů

Kromě polyfenolů, tmavých barviv s antioxidačními vlastnostmi, obsahují švestky tři další vitamíny, které mají podobné účinky. Vitamín C zvyšuje imunitu, vitamín A je důležitý pro stav očí a pokožky a v ovoci vzácný vitamín E, který inhibuje procesy předčasného stárnutí buněk. Nejčastěji se zaměřujeme na kožní buňky, při nichž jsou změny viditelné pouhým okem, ale vitamín E je stejně důležitý pro mozkové buňky.

Zdroj obrázku: Freepik

Sušené nebo čerstvé

Sušené švestky mají až pětkrát vyšší obsah vitamínu A než čerstvé ovoce, stojí za to sáhnout po nich pro posílení zraku a pokožky. Vzhledem k bohatství železa a fosforu by sušené švestky měly být jedním z nejdůležitějších produktů ve stravě lidí, kteří se vzdali konzumace masa nebo jej výrazně omezili. Čerstvé mají více vitamínů C a E a jednoznačně nižší obsah kalorií.

Doporučený článek:  Jahody jsou zdravé, alergici by však měli být opatrní

Je třeba vědět, že sušené švestky mají pětkrát více kalorií než čerstvé. Stojí za to si je dopřát, pokud je jíte s mírou. Během sezóny je dobré si vychutnat chuť čerstvého ovoce. Na zimní a jarní měsíce je můžeme nejen nasušit. Švestky jsou vhodné pro mražení a tepelné zpracování. Kompoty a džemy ze švestek chutnají skvěle, zejména v zimě.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-plums