Úspora vody je velkým tématem zejména v létě, kdy hrozí výrazná sucha. Šetřit se s ní ale vyplatí po celý rok. Jak na to? Zaveďte v domácnosti několik jednoduchých kroků, které pomohou životnímu prostředí i vaší peněžence. Například pokud patříte k příznivcům plné vany a bublinkových koupelí, myslete na to, že při sprchování je spotřeba vody i energie potřebné k jejímu ohřevu daleko nižší.
Kohoutek vždy zavírejte
Kdykoliv nepotřebujete tekoucí vodu, zavírejte kohoutek. Platí to i při čištění zubů. Za 2–3 minuty totiž odteče asi 15 litrů čisté pitné vody. To samé platí pro holení nebo aplikaci sprchového gelu či šamponu, ale dokonce i pro mydlení rukou. Pokud máte myčku na nádobí, šetříte vodu více než při ručním mytí. Klíčové ale je spouštět ji až při úplném zaplnění. Stejně je tomu i u pračky.
Záchodová mísa často slouží jako odpadkový koš. Zbytky jídla, nedopalky cigaret, vlasy, vatové tampony… To vše končí v odpadních vodách. Jenže kromě toho, že některé z těchto položek mohou zablokovat průchodnost potrubí, pokud při každém vhození nečistot splachujete, plýtváte zbytečně vodou.
Pravidelně kontrolujte těsnění
Netěsnící kohoutky a splachovací nádržky jsou další cestou, jak zbytečně vyplýtvat velké množství vody. Stav sociálních zařízení pravidelně kontrolujte, případně kontrolu přenechte odborníkovi. Pokud myjete nádobí v ruce, nemyjte ho pod tekoucí vodou. Nejlepší je nalít vodu do dřezu a nádobí v něm mýt. Poté ho jen opláchněte. Při vaření vody přikrývejte hrnec pokličkou, aby se voda zbytečně neodpařovala.
I když se to většinou nedoporučuje, vodu použitou ke koupání nebo k mytí rukou lze ještě dále využít. Můžete s ní například umýt podlahu nebo s ní alespoň spláchnout. Lidé se zahradou nebo s větším množstvím rostlin doma zase mohou sbírat dešťovou vodu a tu následně využít k zalévání. Šetřením vody pomůžete nejen sobě, ale i planetě.
Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml