Utáhnout kohoutky a zalézt pod peřinu: ušetřit na vytápění jde i lepším způsobem

Podzim už dávno pokročil, je tedy nejvyšší čas se připravit na topnou sezónu. Bude výrazně odlišná od předešlých, protože ji poznamenávají vysoké ceny za energie. Odborníci proto radí, jakým způsobem zajistit domácnost, aby docházelo k co nejmenším únikům. S mnohými radami lze navíc ušetřit nemalé peníze. Co se musí před zimou udělat?

Začátek a konec topné sezóny

V České republice určuje začátek a konec centrální topné sezóny vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu, která stanovuje přesná data. Pro letošek je topné období od 1. září 2022 do 31. května 2023, což samozřejmě neznamená, že jsou v této době horké radiátory. Záleží totiž na počasí a teplotách vzduchu. K dodávce tepelné energie do bytových domů připojených na centrální vytápění tak dojde při průměrných denních teplotách, které klesnou dva dny po sobě pod 13 °C a neočekává se, že by mělo v dalších dnech dojít k oteplení. Z toho důvodu se doporučuje připravit se na topnou sezónu ještě v době, kdy venku panují zatím příjemné teploty a topný systém je vypnutý, což platí také pro rodinné domy, které mají individuální vytápění.

Doporučený článek:  Šetření s vodou potěší vaši peněženku i planetu. Stačí jen několik malých změn
Zdroj obrázku: Freepik

Revize topného systému, komínu i kotle

Nehledě na způsob vytápění je nutné prověřit topný systém a zkontrolovat funkčnost jednotlivých radiátorů včetně těsnosti kohoutů a regulace tlaku vody v soustavě. Při napuštění topného systému se doporučuje radiátory jednotlivě odvzdušnit. U individuálního vytápění je nutné provést revizi a čištění komína za přítomnosti autorizovaného kominíka. Tímto způsobem se minimalizuje riziko požárů, ale také vyčištěný komín napomáhá kvalitnějšímu spalování bez nadměrného kouře. Správně fungující topný systém včetně kotle a čistého komína ušetří peníze, protože se zlepší jejich účinnost.

Doporučený článek:  Rychlovarná konvice bude znovu ozdobou vaší kuchyně. Lesk jí vrátí malá kulička

Čisté radiátory i zvýšení těsnosti oken

A čím dále ušetřit? Nemalé prostředky se uspoří, když budou radiátory dokonale vyčištěné od prachu a nečistot. Je vhodné se zaměřit rovněž na potenciální úniky, v okolí radiátorů se nesmí nacházet nábytek nebo pohovka, okna je dobré utáhnout stavěcím šroubem. Tlak se zvyšuje pootočením šroubu proti směru hodinových ručiček, okna pak lépe dosedají na rám. Tímto způsobem se ušetří sice málo, v souhrnném účtu však může jít o poměrně vysokou částku. Další prostředky lze ušetřit ekonomickým vytápěním s teplotami v rozmezí od 18 do maximálně 24 °C, při odchodu do práce experti radí snížit chod o tři stupně.

Zdroj: https://www.geico.com/living/saving/money/how-to-slash-your-heating-bill/