V bílém povlečení se spí jako v nebi. O svou zářivou bělost ale může snadno přijít

Bílé povlečení lze kombinovat prakticky s čímkoliv, vždy vypadá svěže a stylově. Co můžeme udělat, abychom zabránili žloutnutí nebo zešednutí povlaků? Jak obnovit jejich sněhobílou záři? Rozhodně nepoužívejte chemikálie! Naše babičky už dávno našly stejně účinné a navíc šetrné prostředky na bělení povlečení.

Za změnu barvy může špatné praní a dlouhé nepoužívání

Bílé povlečení působí útulně a elegantně, navíc se hodí do různých stylů ložnice. Problém je, že rychle ztrácí svěží bělost. Pokud ho delší dobu nepoužíváte nebo jste ho špatně vyprali, stane se z něj lapač prachu, který se pak dostává do vláken a mění jejich barvu. Navíc vlivem špatného přístupu vzduchu do skříně může barva žloutnout. Pokud už jsme ale péči zanedbali, nemusíme povlečení hned vyhazovat.

Doporučený článek:  Účinky čajovníkového oleje lze využít na pokožku i v domácnosti

Jedlá soda funguje jako skvělý čistič, a to dokonce i na prádlo. Stačí připravit roztok z pěti litrů vody a jednoho až dvou šálků sody. Nejlepší je použít umyvadlo nebo lavor, do kterého se budou látky snadno dávat. Povlečení namočte do roztoku asi na čtvrt hodiny a poté dobře propláchněte vodou. Sušte na slunci, to působí jako přírodní bělidlo a ještě zesvětlí materiál.

Zdroj obrázku: Freepik

Namočte ho do vařící vody

I když to nelze brát úplně doslovně, vařící voda může pomoci zbavit se špíny nebo zašedlých a zažloutlých vláken. Než proto dáme bílé prádlo do pračky, vyplatí se vložit ho do umyvadla a zalít vroucí vodou. Nechte vychladnout a poté vložte do pračky. Smíchejte odměrku prášku na praní s polovinou sklenice citronové šťávy nebo octa a nastavte program podle doporučení na štítku od výrobce.

Doporučený článek:  Zatuchlá skříň je pro prádlo pohroma. Vraťte svému oblečení i domovu znovu svěžest

Navrátit povlečení bělost může i sůl nebo sražené mléko. Je ale lepší nechat látku namočenou přes noc. Voda by měla být vlažná a smíchaná s trochou soli nebo sraženým mlékem. Tato metoda bude fungovat pro odstranění malých skvrn i velkých nečistot ve vláknech. Čím déle necháme povlečení namáčet, tím lépe. Pak stačí vyždímat a vyprat obvyklým způsobem s půl sklenicí octa.

Zdroj: https://annieselke.com/ideas-and-inspiration/bed-ed/10-ways-to-keep-your-white-bedding-white