Při použití toalety je nezbytné sedět ve správné poloze

Toaletu zcela přirozeně používáme všichni, o správném vyprazdňování se ale příliš nemluví. Jak se ale ukazuje, poloha, kterou na toaletě zaujímáme, je pro správnou funkci střev naprosto zásadní. Špatná poloha může mít za následek zácpu nebo hemoroidy. Jaké chyby na toaletě děláme a jak je příště napravit?

Lepší je mít pokrčené nohy

Když sedíme na toaletě, je mezi naším trupem a nohama většinou úhel 90°. Stolice se shromažďuje v konečníku, tedy na konci tlustého střeva, který se otevírá pod úhlem 35°. Při obvyklé poloze na toaletě je tedy řitní svěrač pevně napnutý a konečník prohnutý, což znesnadňuje úplné a volné vyprázdnění. Proto by měl člověk raději zaujmout polohu s nohama pokrčenýma o 35°.

Doporučený článek:  Ovesná kaše je ideálním startem dne. Jediná ingredience může ale celý pokrm zkazit

Naši předci s největší pravděpodobností netrpěli zácpou ani hemoroidy, protože k vyprazdňování používali vyhloubené díry a polohu v podřepu. Právě tato poloha je pro správné vyprázdnění nejlepší, i když ne vždy zcela proveditelná. Proto stačí, když si při sezení na toaletě dáte pod nohy malou stoličku. Nohy pak budou výše a konečník se bude moci snáze otevřít. Můžete se také při použití toalety mírně houpat dopředu a dozadu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyprazdňování ještě zlepšit?

Při pohybu střev spolupracují dva svaly – vnější a vnitřní svěrač. Vnitřní svěrač ovládá mozek a vnější my sami. To nám umožňuje zadržet stolici, pokud se v tu chvíli nemůžeme vyprázdnit. Příliš časté zadržování stolice ale může způsobit zácpu. Zevní svěrač pak při velkém tlaku není schopen uvolnit se natolik, abychom se mohli volně vyprázdnit. Tím se zvyšuje tlak v cévách a tvoří hemoroidy.

Doporučený článek:  Zavařování umožní zpracovat ovoce na mnoho chutných způsobů

Pokud nás trápí nepravidelné vyprazdňování, doporučuje se zvýšit fyzickou aktivitu. Pohyb podporuje práci střev a příznivě působí na jejich peristaltiku. Velký význam má trénink břišních svalů, protože tyto svaly obklopují střeva a celý trávicí systém. Důležitá je i dostatečná hydratace, jelikož jen při dostatečném přísunu tekutin mohou mít výkaly správnou konzistenci.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/bowel-movement