Většina lidí si čistí zuby zbytečně. Dlouho používaný kartáček je líhniště bakterií

Čištění zubů se učíme už od mala. Je to proces, který si musíme osvojit, pokud chceme mít nejen čisté a krásné zuby, ale také jazyk a celá ústa. Víte ale, jak často měnit zubní kartáček nebo jak ho dezinfikovat? Frekvence i technika čištění mnohým lidem nejdou, stejně tak nevědí o tom, proč se musí zubní kartáček měnit a jaký to má vliv na správné čištění.

Kartáček je semeniště různých bakterií

Bakterie se dostanou všude. Ačkoli si to ani neuvědomujeme, hodně jich najdeme právě na zubním kartáčku. Je to dané tím, co jíme. Potraviny se dostanou do úst, a když si čistíme zuby, ze zubů zase na zubní kartáček. Právě proto je nutné ho pravidelně měnit, zvyknout byste si měli i na dezinfekci kartáčku. Jak často ho ale měnit? Odborníci dříve uváděli interval tří měsíců.

Doporučený článek:  Domácí králík se stane věrným kamarádem celé rodiny. Na oplátku potřebuje laskavou péči

I když na první pohled kartáčku nic není, bude nutné koupit nový. Jak se ale zjistilo, lidé na to nedbají a nový si kupují pouze jednou nebo dvakrát za rok. Kartáček se ale při pravidelném používání opotřebuje, i když to možná na první pohled není patrné. Štětiny budou ohnuté, deformují se, a tím pádem nedělají dobře svou práci. Tím se rozvíjí bakterie a viry, které se mohou dostat zpátky do ústní dutiny.

Zdroj obrázku: Freepik

Kartáček měňte i po nemoci

Jestliže jste prodělali onemocnění v krku nebo dýchacích cest, je nutné kartáček také vyměnit. Mohou se v něm udržet bakterie, které nemoci způsobily, a infekce se do těla může rychle vrátit. Před samotným použitím kartáček vždy opláchněte pod horkou vodou kvůli prachu a naučte se s ním správně zacházet. Zubní pastu vždy z kartáčku dobře smyjte, nezapomínejte ani na rukojeť.

Doporučený článek:  Otík: Z chování mé manželky v koupelně je mnohým našim hostům až nevolno. Zápach je všudypřítomný a špíny čím dál více

Štětiny by měly být nastavené svisle, aby dobře vyschly. Dejte pozor, aby se váš kartáček nedotýkal jiného. A nikdy svůj vlastní kartáček nepůjčujte nikomu jinému, protože se jedná o velmi osobní věc. Navíc nemůžete vědět, jestli daná osoba není nemocná, snadno by se pak viry přenesly na vás.

Zdroj: https://kloosterfamilydentistry.com/2022/04/19/how-often-should-you-replace-your-toothbrush/