Vodní kámen v konvici pomůže vyčistit jedlá soda, ocet nebo známá limonáda

Asi každý, kdo používá rychlovarnou konvici, dobře ví, že po čase se v ní nevyhnutelně začne usazovat vodní kámen. Jak rychle se to stane, záleží především na tvrdosti vaší vody. Jak tvrdou vodu máte, si můžete snadno ověřit pomocí různých testů, které jsou volně prodejné. Je dobré to vědět už jen kvůli tomu, že tvrdá voda může stejně poškozovat také vaši pračku nebo myčku. Jak se ale vodního kamene zbavit? Existuje mnoho přírodních metod, díky kterým to zvládnete levou zadní.

Zkuste kyselinu citronovou

Roztok kyseliny citronové pomůže skutečně skvěle. Stačí ho nalít od konvice, nechat po dobu asi jedné nebo dvou hodin působit a poté řádně vypláchnout. Jestliže se jedná o skutečně odolné usazeniny, postačí postup několikrát zopakovat. Jako prevenci se vyplatí provádět tuto čisticí proceduru alespoň jedenkrát týdně.

Jedlá soda jako zázrak pro domácnost

Tato snadná, ale účinná metoda vám skutečně vezme jen pár minut. Jednu lžičku sody rozpusťte ve třech lžících vody a následně tuto směs dejte na dno konvice a nechte působit přes noc. Ráno doplňte do konvice minimální možné množství vody a vše nechte společně převařit. Pokud v konvici zůstaly ještě nějaké usazeniny, odstraňte je houbičkou či kartáčkem. Konvici vypláchněte vodou a můžete ji normálně používat.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže i cola

Nemáte nic z uvedených ingrediencí doma? Pak můžete využít i starou dobrou Coca Colu. Tento nápoj stačí nalít do rychlovarné konvice a nechat působit přes celou noc. Už ráno uvidíte, jak bude vodní kámen dokonale rozpuštěný a vaše konvice bude krásně čistá a připravená k použití.

Octový roztok

Pokud máte po ruce ocet, neváhejte jej použít v poměru 1 : 1. Naplňte jím konvici a nechte vodu přejít varem. Následně konvici odstavte a roztok ještě nechte vychladnout. Dočistěte všechny usazeniny a roztok můžete vylít. Konvici vypláchněte a je připravena k použití.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/how-to-descale-a-kettle