Vonné svíčky vytvoří jedinečnou atmosféru, některé ale mohou být nebezpečné

Vonné svíčky patří mezi symboly různých svátků, romantiky a dalších slavnostních okamžiků. Zapalujeme je i za účelem relaxace, meditace a vytvoření pohodové atmosféry. Rádi se obklopujeme vůní, kterou svíčky při hoření uvolňují. Málokdo však ví, z čeho se svíčky skládají a že mohou způsobit zdravotní komplikace.

Proč vonné svíčky škodí

Většina svíček, které lze v obchodě koupit, je vyrobena z parafínu, což je vedlejší produkt při zpracování ropy. Parafín je následně chemicky vyčištěn, vybělen a je z něho připraven vosk. Během hoření svíčky se pak uvolňují do ovzduší těkavé organické sloučeniny (VOC), které mohou obsahovat aceton, benzen nebo toluen, látky známé svými karcinogenními účinky. Krátkodobé vystavení těmto látkám může způsobit únavu nebo bolest hlavy. Dlouhodobě mají však tyto sloučeniny mnohem horší vliv na tělo a mohou vyvolat alergie, kožní či dýchací problémy, a v neposlední řadě i rakovinu. Některé studie poukazují na to, že hořící svíčka v uzavřené místnosti je škodlivější než cigarety.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní alternativy vonných svíček

Na trhu však existují alternativy. Jedná se o vonné svíčky vyrobené z včelího nebo rostlinného (palmového, řepkového, sójového či kokosového) vosku. Výhodou je navíc, že tyto svíčky hoří déle a obsahují pouze přírodní vonné silice, které jsou výrazně méně škodlivé. Jelikož se jedná o přírodní materiály, cena těchto svíček je vyšší než těch vyrobených z ropy. Vyšší cena však za zdraví stojí, nemyslíte?

Na co si dát pozor

Svíčky, které již doma máte, nemusíte hned vyhazovat. Důležité je však místnost pravidelně větrat, zkrátit knot na délku maximálně 1 cm a svíčky nesfoukávat, ale knot ponořit do vosku. Větrání je však pro zdraví nejdůležitější.

Při výběru nových svíček se raději zaměřte na lokální výrobce a snažte se najít ty, které jsou vyrobeny z včelího, kokosového, palmového, sójového či jiného přírodního vosku. Nezapomeňte si složení ověřit na etiketě. Z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí.

Zdroje:
https://www.iqair.com/newsroom/hidden-dangers-scented-candles