Vrásčité prsty po koupání mají překvapivě praktický důvod. Mohou usnadnit i domácí činnosti

Proč je pokožka po dlouhém mytí tolik vrásčitá? Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je možné, že se na kůži na prstech a dlaních objevují varhánky? Jestli nevíte, čím je to způsobené, dozvíte se to z dnešního článku. Vysvětlíme, jak je možné, že se nám na prstech vlní kůže, a proč voda vytváří záhyby, který zná každý z nás.

Vědci tento jev neustále zkoumají

Po celá léta existovala teorie, kterou ale vědci nyní vyvracejí. Ta zněla, že vrásky jsou výsledkem osmózy, což je procházení molekul vody kožní membránou. Voda tak pronikne do vrstev kůže a způsobí ony vrásky. Vědci ale také zjistili, že tento jev se neukáže, pokud jsou prsty odříznuty od těla a následně přišité.

Doporučený článek:  Málokdo odolá sladké chuti jahod. Ne vždy ale tato svačinka končí dobře

Za vrásky na prstech a dlaních jsou totiž zodpovědné naše nervy. Kontakt vody s kůží zapříčiní, že se stahují cévy a sníží se průtok krve. Tím se sníží také objem těla v konečcích prstů. Jsou ale takové vrásčité prsty k něčemu dobré? Vědci jsou ohromeni z výsledků, ke kterým došli. Vrásčité prsty totiž mohou usnadnit některé činnosti. Zlepší například přilnavost určitých povrchů.

Zdroj obrázku: Freepik

Lékaři provedli studii, která potvrdila účinnost vrásčitých prstů

Funkci prstů s vráskami potvrdila studie, která byla provedena na univerzitě v Newcastlu. Tohoto experimentu se zúčastnily dvě skupiny dobrovolníků. První skupina si brala předměty do ruky suchýma rukama, ta druhá měla naopak ruce nejen mokré, ale také vrásčité. Výsledky byly ohromující, protože ti, kteří měli mokré ruce, měli o dost dříve splněný úkol.

Doporučený článek:  Fazole můžeme připravit na mnoho způsobů

Vrásčitá kůže tak může pomoci při běžných činnostech v domácnosti. Zlepšuje přilnavost prstů, ale pouze k některým povrchům. Podle vědců ale „varhánky“, jak se tato kůže lidově nazývá, pomohly primitivním lidem lézt po stromech. Usnadnit tak může některé aktivity, stačí jen namočit ruce na dlouhou dobu do vody.

Zdroj: https://www.news-medical.net/health/Why-Does-Skin-Go-Wrinkly-in-Water.aspx