Vyhnat krtka ze zahrady pomůžou samotné rostliny. Stačí zasadit ty správné

Krtci jsou možná roztomilá zvířata, ale pokud je máte na zahradě, určitě budete nadávat. Dokážou totiž zničit nejen trávníky, ale také úrodu zeleniny a ovoce, kterou na zahradě máte. Jsou to zahradní škůdci, které asi moc často neuvidíte, zato uvidíte jejich práci. Žijí pod zemí, jsou téměř slepí, ale na druhou stranu si umí poradit. Je velmi těžké je ze zahrady dostat, ale pomocí domácích prostředků to dokážete.

Jak vlastně vypadá krtek?

Mnozí možná krtka ještě nikdy neviděli. Je to velmi malý tvor, který dosahuje velikosti pouze asi 20 centimetrů. Živí se hlavně larvami hmyzu a žížalami, které hledá pomocí sluchu. Je totiž téměř slepý. Při své práci dokáže denně vyhloubit až 100–200 metrů dlouhé chodby, je tedy velice aktivní. V podzemí si také staví hnízda a ukládá si zde jídlo, které najde.

Tento savec nezná zimní spánek, ale v chodbách pravidelně odpočívá. Je to samotářský jedinec, kterého ale na zahradě mít nechcete, protože dokáže zničit velkou plochu trávníku nebo zahrady. Ničí kořeny rostlin, které pak nemají dostatek živin a postupně odumírají. Jednoduchými domácími prostředky ale můžete jeho práci zabránit, aniž byste mu ublížili.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyzkoušejte rostliny, které mu nevoní

Protože je krtek téměř slepý, používá svůj čich nejen k tomu, aby našel potravu, ale také se díky němu rychle orientuje. Vysadit tak kolem zahrady můžete aromatické rostliny a byliny, kterým se bude vyhýbat. Mezi takové patří česnek, máta nebo narcis. Vysypat můžete kolem jeho chodeb také kočičí nebo psí chlupy, které pro něj mají zvláštní vůni.

V obchodech si samozřejmě můžete koupit prostředky, které krtky účinně ze zahrady vyženou. Krtky bychom ale neměli zabíjet, protože patří mezi chráněná zvířata. Jejich vyplašení bude rozhodně stačit, a pokud budete mít na zahradě rostliny, které jim nevoní, nebudou se k vám ani vracet.

Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/plants-that-repel-moles/