Vypečené hnojení: kvasnice rostlinám zachutnají. Skvěle je vyživí a ochrání před plísní

Chcete přihnojit své rostliny, ale nemáte čas chodit do zahradního centra? Zkuste si vyrobit hnojivo z obyčejného droždí. Je to stále oblíbený a jeden z nejlevnějších způsobů, jak rostlině dodat dostatek vitamínů a minerálních látek. Kvasnice na zahradě se promění v bezkonkurenční živinu, která stimuluje růst rostlin, keřů, ale také květin. Droždí navíc účinně bojuje s houbovými chorobami. Co vše můžeme zalévat droždím a jaké má u daných rostlin účinky?

Síla kvasinek

Kvasnice jako takové používáme běžně při pečení sladkého nebo slaného pečiva. Tentokrát si ale povíme něco o kvasinkách, které mohou přispět k růstu a zdraví našich rostlin. Jsou velmi bohaté na vitamíny řady B, které rostliny vyživují a také mobilizují jejich růst. Mimo vitamíny obsahují kvasnice také draslík, fosfor a hořčík. Tyto minerální látky podmiňují zdravý růst a vývoj plodin. Jak všichni víme, kvasinky jsou vlastně houby, ale díky specifickému složení rostlinám neškodí, ba naopak. Bojují o prostor a živiny s ostatními konkurenčními houbami, takže rostliny ochraňují před atakem nežádoucích plísní a chorob.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké rostliny můžeme kvasnicemi hnojit? Rajčata na prvním místě!

Rajčata pěstují všichni proto, že chuti těch domácích se prostě nic nevyrovná. Pěstování má svá specifika. Musíme rostliny chránit před silnými dešti, otrhávat nepěkné lístky a také často zalévat a hnojit. Rajčata jsou velmi náchylná i na plísně, obzvláště na plíseň bramborovou. Proto je vhodné jim při zálivce dodat kvasnice, aby byla chráněná právě před chorobami zvenčí.

Zalévání květin v květináči

Zapomínat nesmíme ani na rostliny, které máme doma v květináčích. Proto můžeme kvasnicové hnojivo použít také na interiérové květiny. Velmi vhodné jsou pro zalévání orchideje, gardénie, ale také například pro velkou pokojovou rostlinu monsteru. Droždí dodá rostlině dostatek výživy a vy se můžete těšit na krásně zelené listy a bohaté květy.

Zdroj: https://www.corvallisadvocate.com/2021/using-yeast-in-the-garden/