Cibule se pěstuje snadno ze semínek. Na výběr je mnoho odrůd

Jelikož semínka cibule vyséváme na jaře, je ideální čas napsat si postup, jak na to. Cibule nemusíme sázet do řádku jen v sazeničkách, můžeme si je doma vypěstovat rovnou ze semínka. Výhodou je levnější varianta a také to, že máme jistotu, jakou odrůdu cibule si zasadíme. Základem je tedy správný výběr odrůdy cibule.

Jaké odrůdy cibulí jsou k dostání?

Odrůd cibule je několik desítek. Liší se jak chutí, vůní, barvou, tak i velikostí cibulky. Například odrůda Tosca je cibulí netradičního, dlouze oválného tvaru. Tato cibule se díky svému tvaru snadno krájí a její chuť je lahodná a jemná. Je tak ideální odrůdou do salátů a studené kuchyně. Dalším druhem je například odrůda Globo. Jedná se o pozdní odrůdu sladké chuti s množstvím šťávy. Mezi novější odrůdy cibule řadíme Blanco Duro. Tato cibule má kulovitý tvar a její chuď je velmi křehká a jemná. Bohužel není tato odrůda vhodná k dlouhodobému skladování.

Doporučený článek:  Hnojivo z kopřivy posílí rajčata a podnítí je ke květu
Zdroj obrázku: Freepik

Jak provést samotné zasetí cibulky?

Když už jste si vybrali odrůdu cibule, můžete se pustit do sázení. Postačí vám misky nebo kelímky, do kterých zespod třeba nůžkami uděláte malé otvory. Tyto misky naplníme lehkou zeminou, do které můžeme přidat trošku písku. Zeminu naplníme asi do 3/4 a poté na ni nasypeme pár semínek cibule. Semínka zasypeme asi 2–3 mm zeminy a lehce rozprašovačem zavlažíme vodou. Takto připravené sazeničky přikryjeme igelitem a ten zajistíme gumičkou. Semínka tak rychleji vzklíčí a budou více v teple.

Doporučený článek:  Nejlepší hnojivo pro rostliny má každý ve své kuchyni. Jen málokdo o něm ale ví

Kde sazeničky uchovávat?

Takto připravené sazeničky nechte doma nebo je dejte do teplejší verandy. Jakmile semínka vyklíčí, přesuňte mističky do chladnější místnosti, kde bude cca 10–16 °C. Jakmile jsou sazeničky dostatečně silné, můžeme je přesunout buďto do větší mističky, aby měl kořenový systém cibule dostatek prostoru pro růst, nebo je zasadíme přímo ven do řádku. Cibule sázíme od začátku dubna asi 10 cm od sebe, aby si vzájemně nekonkurovaly a měly dostatek místa pro svůj růst.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/onion/growing-onion-seed.htm