Z koupeného vejce se nikdy nevylíhne kuře

Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli se může z vajíčka, které si koupíte v obchodě, vyklubat malé kuřátko? Možná je tato otázka naivní, ale mnoho lidí na ni nezná odpověď. Jak vůbec vajíčko vzniká a je možné, aby se z něj doma vyklubalo kuře? Malé děti by z této skutečnosti byly určitě nadšené.

Vejce se tvoří v levém vaječníku slepice

Slepice patří mezi hospodářská zvířata, která jsou oceňována nejen pro to, že nám dávají vejce, ale také si z nich můžete udělat slepičí polévku nebo si ji celou upéct. Nepotřebují žádnou zvláštní péči, stačí jim pořádný výběh, kurník a kvalitní potrava. Jak tedy vznikají vejce? Jsou to útvary, které se tvoří v levém vaječníku slepice. Vaječný bílek je v případě, že se má narodit kuře, pouze obal, stejně jako skořápka.

Doporučený článek:  Podle populární teorie prozradí jediný pohled, jestli je paprika sladká. Odborníci mají jasno

Kapalina je chrání před nárazy a tlumí je. Nejdůležitější je ale žloutek. Tam se vyvíjejí kuřecí embrya. Samotný žloutek slouží jako potrava. Objeví se pouze po tom, co je vejce oplodněno. Slepičí vejce se tvoří asi 24 hodin a během té doby musí kohout vajíčko oplodit. Jestli se spermie dostanou dovnitř, vytvoří se cytoplazmatický plak. Jsou tedy vajíčka z obchodu oplodněná?

Zdroj obrázku: Freepik

V obchodech seženete pouze neoplodněné produkty

Pokud vajíčko není oplodněné, nemůže v něm vzniknout život. Ta vejce, které kupujete v obchodech, nebo dokonce na trzích, jsou produkty, ve kterých nový život nebude. Na internetu ale můžete vidět i snímky, na kterých jsou vajíčka s částečně nebo i plně vyvinutými embryi.

Doporučený článek:  Jedno jablko denně přispívá ke zdraví

Z daleké Asie pochází například pochoutka balut, což je vařené vejce s čerstvě vylíhnutým ptákem uvnitř. Taková vajíčka jsou ale oplodněná záměrně, není to tedy náhoda. I když toto jídlo nevypadá zrovna lákavě, oblíbené je například na Filipínách, v Laosu nebo v Kambodži. Koupit si ale můžete vejce, které bude „pukavec“, což není vejce vhodné ke konzumaci.

Zdroj: https://www.canr.msu.edu/news/can_you_hatch_an_egg_bought_from_the_store