Za netěsnící okno si letos pořádně připlatíme. Jednoduchý test prozradí, jak jsou na tom vaše okna

Nechat si teplo utéci oknem? Pozor před letošní zimou na veškeré možné úniky, na jaře může překvapit enormně vysoká faktura za vytápění! Okna totiž ovlivňují tepelný komfort v místnosti, při jejich netěsnosti dochází k velkým únikům. Roli hraje také celkový stav budovy, kdy může docházet k profukování interiérem nebo k permanentnímu průvanu, který vede ke zdravotním obtížím. Jak zjistit, zda okna dokonale těsní, a co dělat, když tomu tak není?

Proč okna netěsní

Až v souvislosti s energetickou krizí se lidé začali zajímat o stav oken, případně o důvody jejich netěsnosti. Faktorem, který hraje důležitou roli, jsou samotná okna. Těsnost je totiž znakem kvality, při potížích může být důvodem, že nebyla skladována dle pokynů výrobce nebo došlo k chybám při jejich montáži. Za potížemi s okny mohou být též atmosférické změny, velké rozdíly teplot, slunce nebo mráz či vítr. Příčinami jejich netěsnosti může být nevhodné používání nebo špatně zvolený rozměr samotného okna. Problémy způsobují též špatně zalisovaná křídla, proto je nutné okna dvakrát ročně seřizovat, současně poškozené těsnění vyměnit.

Doporučený článek:  Ocet a jedlá soda pomohou vyčistit sprchový kout přírodním způsobem
Zdroj obrázku: Freepik

Test těsnosti oken

Jak zjistit, že okno takzvaně profukuje? Stačí vložit list papíru mezi rám a okno a zavřít. Když papír snadno vypadne nebo jej lze bez potíží vyjmout, okno v daném místě netěsní. Kromě testu s papírem upozorňuje na netěsnost zvýšená vlhkost na parapetu nebo pocení okna, také pocit průvanu, když někdo sedí v blízkosti okna. Někdy stačí dokonce jen přiložit ruku k rámu a je cítit vánek, v tom případě se pozná dané místo okamžitě. Všemi těmito místy uniká teplo, za které se v zimě, tím spíše v letošní, platí astronomické částky. Co dělat pro minimalizaci tepelných úniků?

Doporučený článek:  Umělá kožešina vyžaduje pravidelnou údržbu. Čištění není složité

Seřízení oken i nové těsnění

Lidé často vůbec netuší, že okna je možné seřizovat a že se mají nastavovat na letní a zimní režim. Ano, opravdu nestačí ponechat okna po montáži tak, jak jsou, ale je nutné je naštelovat podle potřeby pomocí imbusového klíče. Další možností je aplikovat těsnění pomocí polyuretanové pěny, případně akrylového silikonu, když se jedná o menší netěsnosti. Neméně populární je použití těsnicí pásky, která se lepí na zárubně zvnějšku, mohou se použít také lišty. Poslední možností, která je rovněž velmi efektivní, je nainstalování speciálního válečku nebo polštáře na parapet.

Zdroj: https://www.4feldco.com/articles/check-window-leaks/