Zavíječ zimostrázový je odolným škůdcem. Domácí postřik ho pomůže zlikvidovat

Zavíječ zimostrázový je velmi odolný škůdce, který pochází z východní a jihovýchodní Asie. Do našich končin se pravděpodobně dostal na importovaném exotickém ovoci a zelenině a naše klima mu velmi vyhovuje. Napadá a ničí buxusy a rychlým tempem je přivádí ke zkáze. Hmyz obvykle napadá rostliny od časného jara až do podzimu.

Jak napadení poznat?

Housenky zavíječe požírají většinu mladých výhonků a listů. Jedná se o nejchoulostivější části rostliny, která následně rychle chřadne. Přítomnost světle zelených larev a dospělých jedinců se nejprve projevuje okousanými okraji listů a končí úplným uschnutím rostliny. Stává se, že vadnou pouze jednotlivé výhony, ale daleko častěji dochází k úhynu celých keřů. Důležité je včasné rozpoznání příznaků.

Doporučený článek:  Muškáty potřebují dostatek světla, vody i živin

Přestože se zpočátku zdálo, že se u nás zavíječi zimostrázovému bude velmi dobře dařit a nic ho nebude ohrožovat, postupem času se začalo objevovat více a více druhů, kteří se stali jeho přirozenými nepřáteli. V první řadě je třeba zmínit domácí ptactvo, tedy kuřata, a také volně žijící ptáky. Jde především o vrabce, sýkory koňadry a pěnkavy.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí postřik

Pokud se chceme škůdců na buxusech zbavit, nejjednodušší je přilákat na zahrady a pozemky zmíněné ptactvo. Lze ho snadno přilákat zavěšením krmítek a výsadbou rostlin, které mu poskytnou krmení a úkryt. Pokud si do zahrady ptáčky lákat nechcete, můžete vyzkoušet i domácí postřik.

Doporučený článek:  O zahradní růže je důležité pečovat. Ne všechna hnojiva krásným květinám prospějí

Na postřik budete potřebovat 4 lžíce octa, 3 lžíce řepkového oleje a půl litru vody. Vše smíchejte a postižené keře důkladně postříkejte. Nechte působit půl hodiny a po této době rostlinu opláchněte silným proudem vody. Vyzkoušet můžete také postřik z 10 litrů horké vody a 150–300 gramů nastrouhaného šedého mýdla. Pokud domácí metody selžou, investujte do feromonových lapačů, které přitahují dospělé jedince, nebo do biologických postřiků.

Zdroj: https://www.countrylife.co.uk/gardens/get-rid-box-moth-caterpillars-177100