Zázrak, který nesmí doma chybět. Černý bez pomůže stokrát líp než drahé doplňky stravy

Zázrak z rumišť a zahrádek? Rozhodně černý bez, který znali už naši předkové, již využívali síly jeho léčivých vlastností. V lidovém léčitelství se používají plody i květy, mají protizánětlivé, diaforetické, expektorační a antioxidační účinky. Zejména se užívají pro posílení obranyschopnosti organismu a při nachlazení, virózách nebo dýchacích obtížích. Proč ještě sáhnout po černém bezu?

Z květů a plodů

Koncem jara se vyplatí sbírat květy, v polovině prázdnin pak plody, obojí slouží pro přípravu šťávy nebo sirupu, ze kterých se připravují domácí limonády. Kromě toho je možné připravit tinkturu, uvařit džem nebo zavařeniny. Jediné, na co se musí dát pozor, jsou bezinky, jak se plody nazývají. Musí být vždy tepelně upravené, protože v syrovém stavu obsahují látky, které jsou jedovaté a mohou způsobovat trávicí obtíže, průjmy, zvracení nebo bolesti hlavy. Po tepelné úpravě jsou již zcela bezpečné.

Zdroj obrázku: Freepik

Bílé květy černého bezu

Zatímco syrové plody nejsou jedlé, pro květy to neplatí. Květy černého bezu mohou posloužit jako jedlá dekorace na dorty či dezerty. Velké voňavé květy se mohou též obalovat jako tradiční řízky a smažit, chutnají skvěle samotné nebo s bramborami. Z květů se nejčastěji připravuje sirup, protože obsahují vitamíny A, C nebo skupiny B, minerály, jako jsou hořčík, zinek, vápník nebo draslík, účinné flavonoidy a polyfenoly, léčivé éterické oleje, glykosidy nebo triterpeny.

Doporučený článek:  Poklad mezi oleji a cenný lék: kokosový olej působí výjimečně nejen při Alzheimerově chorobě

Bezinky pro zdraví a krásu

Tmavé plody jsou zásobárnou vitamínů A, C a skupiny B, velkého množství minerálů včetně mědi nebo fosforu. Také bezinky obsahují flavonoidy, nadto třísloviny a mastné a organické kyseliny. Účinné látky likvidují volné radikály v těle, působí proti rozvoji rakoviny, k tomu zpomalují procesy předčasného stárnutí. Plody výtečně působí na nervovou soustavu a účinně léčí nervové záněty, pomáhají při ischiasu nebo při výhřezu meziobratlové ploténky páteře.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/elderberry-health-benefits