Zima končí a řada domácností zapomíná nastavit okna na letní režim. Zbytečně se tak vystavují riziku

Plastová okna v tuzemských domácnostech dominují. A to jak v rodinných domech, tak i v bytech. Jejich výhodou je dobrá cenová dostupnost, kvalitní izolace, ale i jednoduchá údržba. Dá se říci, že až na pár jednoduchých úkonů se o okna nemusíme starat. Jeden konkrétní úkon však musíme provést v následujících týdnech. Zima končí a okna je třeba vrátit do letního režimu.

Zimní vs. letní režim

Možná jste o tom slyšeli, možná ne. Jedná se o dva režimy oken, které by měly být voleny podle aktuálního ročního období. V praxi nejsou dané režimy ničím jiným než určitou úpravou ve smyslu, aby okno správně těsnilo. V zimě je s ohledem na tvorbu vlhkosti a velké venkovní mrazy potřeba, aby okno dokonale sedělo a těsnilo co nejvíce. V létě je naopak žádoucí, aby interiér domu nebo bytu více dýchal, a okno nemusí těsnit dokonale. Tím se tyto dva režimy liší.

Doporučený článek:  Bernard Fest letos vyvrcholí koncertem skupiny Kabát

Upravte kování v oknech

Součástí každých plastových oken je takzvané kování. Jedna ze základních, z kovu vyrobených částí. Pokud otevřete křídlo okna a podíváte se na něho z jeho boční části, ono kování, kovový pruh, jasně uvidíte. V oblasti kousek pod kličkou okna také uvidíte pohyblivý mechanismus. Právě na ten se zaměřte a pod ním byste měli nalézt šroub – šestihran nebo takzvanou hvězdu. Právě ten k správnému nastavení oken slouží.

Zdroj obrázku: Freepik

Otočte o 90 stupňů

A jak nastavit okno do letního režimu? Pokud jste ho nikdy nenastavovali do toho zimního, není třeba nic měnit. Okna z výroby mají standardní nastavení na takzvaný letní režim. Pokud jste naopak do zimního režimu své okno nastavili, je třeba šestihranem neboli hvězdou otočit o 90 stupňů na opačnou stranu, než jste otáčeli před zimou.

Doporučený článek:  Chyby během vaření rajčatové polévky snižují její kvalitu

Poznat, zda máte u okna zimní nebo letní režim, by mělo jít poměrně snadno při samotném otevírání. V letním režimu má okno určitou vůli, vše jde celkem lehce a plynule. Naopak  zimním můžete mít pocit, že okno trochu „drhne“. To je tím, aby bylo maximálně zajištěno to, že křídlo okna dokonale přilne k těsnění.

https://brightside.me/creativity-home/2-secrets-about-plastic-window-frames-no-one-ever-tells-you-275760/, https://easyladys.com/en/issues/4525