Zimní oblečení si po roce zaslouží osvěžit. Domácí prostředky se vyrovnají profesionálnímu čištění

Zimní oblečení na začátku jara většinou uklidíme do skříně, kde na něj půl roku nesáhneme. Kvalitní zimní oblečení je ale potřeba chránit, aby se nejen nepomačkalo, ale také aby mělo pořád správnou funkci ochrany našeho těla. Na podzim můžete zjistit, že je potřeba oblečení vyčistit. Jestli ale nechcete používat chemické přípravky, můžete si pomoci domácími metodami, které fungují.

Jak se čistí kožešina?

Kožešinu můžete vyčistit hned několika způsoby. Lehce zašpiněnou stačí vyčistit pomocí pšeničných otrub a mastkového prášku. Rukou vetřete do kožešiny, srolujte ji a nechte působit tři dny. Po třech dnech vyčistěte štětinovým kartáčem a vyvětrejte na balkoně. Tím se zbavíte také bakterií nebo roztočů, které se do kožešiny mohly snadno dostat. Světlou kožešinu můžete položit na stůl, posypat mastkem a jemně vetřít. Nechte působit půl hodiny a poté protřepejte a vyčistěte kartáčem s jemnými štětinami.

Doporučený článek:  Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem, na zahradě pomůžou také proti slimákům

Jak naložit s kožešinou v létě, kdy už ji není potřeba, ale chcete, abyste ji v zimě zase mohli jen vytáhnout a vyrazit do mrazů? Můžete si na ni ušít tašku z lněné látky. Tu dejte do osolené vody, osušte a vyžehlete. Poté do ní vložte kožešinu, zašijte díru a dejte balíček do skříně do horních polic nebo do úložného prostoru. Pokud se bojíte molů, můžete do balíčku přiložit levanduli nebo šalvěj.

Zdroj obrázku: Freepik

Na ovčí kožich budete potřebovat jiné suroviny

Pokud doma máte oblečení z ovčí vlny, bude zapotřebí jemná péče. Hadřík namočte do mléka, do kterého přidejte trochu čpavku. Po vyčištění kabát dejte do místnosti, aby se vyvětral. Fleecový kabát vyčistíte pomocí jedlé sody, kterou posypte po celém povrchu kabátu. Nechte 20 minut působit a poté prášek vykartáčujte.

Doporučený článek:  Plstěný klobouk vyčistí efektivně kostka cukru

U péřové bundy bude nutné ji otočit naruby. Poté ji můžete vložit do pračky na 40 stupňů, ale zvolte jemný program. Na vlnu je vhodné používat jemné přípravky, ale ne prášek, který se může dostat do vlněných vláken, a vlna ztratí svou funkci. Při máchání nepřidávejte aviváž a ždímejte na co nejmenší otáčky.

Zdroj: https://www.purecult.in/blogs/pure-living/how-to-wash-and-care-for-winter-clothes