Znovupoužitelný toaletní papír může vydržet roky. Eko nadšenci ale budou zklamaní

Se začátkem nového roku se začalo zdražovat drogistické zboží. Důvodem je vyšší cena celulózy a vyšší nároky na energie a dopravu. Tyto zprávy jsou obzvlášť znepokojivé, pokud jde o toaletní papír. Ten je považován za základní potřebu a nelze si bez něj představit každodenní fungování. Na scénu tedy opět přichází téma znovupoužitelného toaletního papíru.

Jedna role na několik let

Ekologické domácnosti hledají alternativy k věcem spotřebovávaným ve velkém množství. Ženy začínají víc a víc využívat menstruační kalíšky a bio vatové vložky, je ale pravděpodobné, že znovupoužitelný toaletní papír bude mít stejný úspěch? Vychází z konceptu látkových plen, jedná se tedy o kusy hadříku určené k otírání po použití toalety.

Doporučený článek:  Zbytky jídel nemusí skončit v koši. Ze slupek nebo starších brambor ještě vykouzlíte chutnou večeři

Výrobci uvádějí, že jedna role může sloužit i několik let. Aby spotřebitele k nákupu povzbudili, toaletní „papír“ vyrábí v různých barvách a s nejrůznějšími vzory. Nic vám ovšem nebrání vyrobit si takový papír z kousků starého oblečení, ručníků nebo lůžkovin. Používání nejspíš není třeba zdlouhavě vysvětlovat, je ale nezbytné dodat, že se tento papír doporučuje používat pouze po vymočení.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné skladování a praní jsou nezbytné

Použitý látkový toaletní papír je nutné skladovat v odděleném a uzavíratelném kontejneru. To většině lidí nečiní problém, se správným zacházením je to už ale jiné. Papír je nutné vkládat do pračky výhradně s navlečenými rukavicemi, které je třeba ihned poté sundat a důkladně si umýt ruce. Drobná chyba může mít za následek přenos nebezpečných patogenních organismů včetně bakterie E. coli.

Obavy o ekologickou životaschopnost tohoto produktu vyvolává i samotný proces praní. Nelze popřít, že prát se papír musí často a pravidelně, a to při vysoké teplotě a se silnými pracími prostředky a ideálně ještě s dezinfekcí. Vyšší spotřeba energie a chemikálií, které tím unikají do životního prostředí, rozhodně nezní jako něco, co prospívá planetě a šetří rozpočet.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/reusable-toilet-paper