Znovupoužitelný toaletní papír šetří peníze a přírodu

S rostoucími cenami i základních potřeb se stále více lidí uchyluje k ekologickému způsobu života. V současné době se vrací téma znovupoužitelného toaletního papíru, který patří mezi základní nezbytnosti a bylo by obtížné si bez něj představit každodenní fungování. I jeho cena ale prudce stoupá, zejména kvůli zdražování celulózy a zvyšujícím se nákladům spojeným s elektřinou, plynem a dopravou.

Papír z látky

Menstruační kalíšky nebo bio vatové vložky jsou předměty, které pomáhají snižovat množství produkovaného odpadu. Vzbudí ale znovupoužitelný toaletní papír stejný zájem? Vychází z konceptu látkových plen, které se rovněž začínají vracet do módy. Výrobci uvádějí, že jedna sada může sloužit i několik let.

Znovupoužitelný toaletní papír mohou zdobit nejrůznější vzory, které mají podporovat k nákupu. Nic vám však nebrání vyrobit si svůj vlastní, například z kousků starého oblečení, ručníků nebo lůžkovin. V používání není žádná věda a je nepravděpodobné, že by ho někdo potřeboval vysvětlovat. Doporučuje se je používat pouze pro utírání po vymočení. Skladovací kontejner by měl být oddělený od ostatního prádla kvůli hygieně.

Zdroj obrázku: Freepik

Ne všichni jsou nápadem nadšení

Použití takového toaletního papíru může u lidí vyvolat pochybnosti, nebo dokonce znechucení. Není se čemu divit – mít doma vzduchotěsnou nádobu na uskladnění použitých útržku je jedna věc, ale manipulace s nimi je věc druhá. Do pračky se musí vkládat v rukavicích, které je třeba ihned poté sundat a důkladně si umýt ruce.

Obavu o ekologickou životaschopnost tohoto produktu vyvolává i samotný proces praní. Nelze popřít, že je třeba ho vykonávat často a pravidelně. Aby bylo praní účinné a bezpečné, musí se používat vysoká teplota a silné prací prostředky, ideálně i dezinfekce. Vyšší spotřeba energie a chemikálií ale ekologickým myšlenkám a šetření rodinného rozpočtu příliš nenahrávají.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/reusable-toilet-paper