Zůstaňte fit i po padesátce. Se správným jídelníčkem a pohybem se přibírání bát nemusíte

Po padesátce se tělo přirozeně proměňuje a s tím nastávají v našem organismu i některé metabolické změny. Často dochází k plíživému nárůstu hmotnosti, kdy se tuk začíná ukládat zejména do oblasti okolo pasu. Může za to přirozený úbytek estrogenu a testosteronu. Pokud si chcete váhu zachovat a cítit se zdravě, je nutné dodržovat některá pravidla.

Ozdravení jídelníčku

Zaměřte se na výživovou hodnotu vybraných produktů. Je důležité vybírat produkty co nejméně zpracované a mít vyvážený příjem jednotlivých makroživin. Pokud si s tím nevíte rady, nemusí být špatnou volbou pomoc výživového poradce.

Doporučený článek:  Příjemná sprcha může skončit nečekanými problémy. Tyto chyby dělá mnoho lidí

Speciální potraviny

Krom dostatečného množství kvalitních bílkovin je dobré také navýšit množství zeleniny a snížit konzumaci prázdných kalorií, například ve formě nekvalitních příloh nebo sladkostí. Do jídelníčku se vyplatí přidat potraviny s přírodními fytoestrogeny (sóju, lněné semínko) či potraviny, které přirozeně obsahují nenasycené mastné kyseliny typu omega-3 a jsou také bohaté na minerály a vitamíny.

Zdroj obrázku: Freepik

Diety dejte k ledu

Rozhodně se vyhněte tomu, abyste vstupovali do fáze nesmyslně drastických diet a hladovek. To vám akorát spolehlivě rozhází metabolismus a vaši cestu za pěknou postavou to ještě zkomplikuje.

Doporučený článek:  Když jedu na kole, záměrně se nedržím u kraje, ale ve středu silnice. Auta chvíli počkají a já se cítím bezpečněji

Sportu zdar

Samostatnou kapitolou je navýšení fyzické aktivity. Bohužel po padesátce dochází zcela přirozeně k úbytku svalové tkáně a zvyšuje se podíl tkáně tukové. Nicméně není potřeba se s tím smířit. Pravidelným pohybem tento trend dovedeme velmi dobře regulovat, ale je třeba brát pohyb skutečně jako svou prioritu. Větší množství svalové tkáně zvýší náš bazální metabolismus, což povede k tomu, že budeme spalovat více přijaté energie, posílíme kostru, zpevníme tělo, ale také zlepšíme zdraví fyzické i psychické. Mnohdy stačí i jen 30 minut svižné chůze denně a cviky na zpevnění těla a máte vyhráno.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lose-weight-after-50