Nedejte komárům a klíšťatům šanci. Některé bylinky a zelenina je spolehlivě zaženou

Bylinky jsou odpradávna využívané proti různým neduhům. Mimo jiné dokáží bojovat i proti nezvaným hostům – komárům a klíšťatům. V našich zeměpisných šířkách je bodnutí komárem spojeno pouze s drobnými kožními neduhy, jako je svědění, pálení a tvorba puchýřů. Přisátí klíštěte už může být nebezpečnější. Repelenty jsou účinné, ale zanechávají na pokožce nepříjemný zápach, mohou způsobovat alergie a stojí dost peněz. S hmyzem přitom můžeme bojovat i přirozeně.

Co byste měli jíst?

Komáři a klíšťata nemají rádi některé bylinky, oleje, česnek a vitamín B v naší stravě. Speciálně bylinky je ale dokáží účinně odpuzovat i při pouhém pěstování na parapetech oken, balkonech nebo zahradách. Potíráním některými esenciálními oleji můžete zase ochránit sebe i své domácí mazlíčky před klíšťaty.

Doporučený článek:  Připravte ježkovi na zahradě úkryt. Pomůže likvidovat škůdce

Pach lidské kůže po snězení pár stroužků česneku spolu s rozmarýnem je pro mnoho druhů hmyzu nesnesitelný a účinně je odrazuje od kousnutí. Podobně funguje i vitamín B. Když si tedy před odchodem z domu vezmete jednu tabletku B-komplexu spolu s česnekem a trochou rozmarýnu, komáři a klíšťata se vám budou vyhýbat. Psy a kočky můžete proti klíšťatům chránit tak, že do několika míst na jejich kůži vetřete levandulový nebo tymiánový olej.

Zdroj obrázku: Freepik

Pěstujte šantu kočičí

Šanta kočičí je bylinka, která se snadno pěstuje a přitahuje všechny kočky z okolí. Zároveň ale účinně odpuzuje klíšťata, pokud ji budete pěstovat na zahrádce. Vy si ze šanty kočičí můžete připravovat výluh. Stačí dvě lžičky bylinky zalít 250 ml vroucí vody a nechat 15 minut odstát. Pokud budete tento nálev pít každý den, hmyz se vám bude vyhýbat.

Doporučený článek:  Vylouhovaný čaj je škoda bez užitku vyhodit. Pomůže rostlinám, pleti i čistému domovu

O zdravotních účincích jablečného octa už bylo napsáno mnohé. Kromě toho, že bojuje proti bakteriím a virům, posiluje organismus a zklidňuje kožní neduhy, dokáže také odpudit otravné komáry. V kombinaci s olejem z pelargonie a s eukalyptovým olejem a citronovou šťávou vytvoří účinnou směs, kterou se můžete potírat.

Zdroj: https://dspestcontrol.com/mosquitoes/prevention/what-are-the-best-plants-to-keep-mosquitoes-away/