Domácí rajčata a okurky ohrožují zákeřné plísně. Řešení najdeme v každé lednici

Pěstujete doma vlastní rajčata a okurky? Jistě je to hlavně pro jejich výjimečnou chuť, která se nedá srovnat s kupovanou zeleninou. Tyto druhy jsou ale také náchylné na různé choroby a škůdce. Pokud nechcete používat chemii, je tady řešení, a to v podobě droždí a mléka. Jak takovou ochranu rajčat a okurek správně aplikovat? Na to si odpovíme v našem článku.

Proti plísním zcela bez chemie

Opravdu nemusíte chodit do zahradnictví pro chemii. Ideální je zvolit postřik kvasnicemi, což je nejen nezávadné pro naše zdraví, ale také zcela ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Kromě toho ušetříte i v peněžence, protože nemusíte kupovat drahou chemii. Výhra po všech stránkách, co říkáte?

Doporučený článek:  Zbytky jídla nepatří do koše. I odpad z kuchyně se dá efektivně zužitkovat a netradičně využít

Zeleninu nejčastěji napadají houbové choroby, mezi které patří různé plísně. Nejvíce se projevují žlutým zabarvením nebo hnědými skvrnami, stejně jako dochází k deformacím listů rostliny a poté také plodů.

Zdroj obrázku: Freepik

Co budete potřebovat?

Pokud jste se tedy rozhodli bojovat s vaším nepřítelem přírodní cestou, je potřeba se řádně připravit. Abyste si se vším poradili, připravte si pro tyto účely ekologický sprej na zeleninu. K tomu potřebujete:

  • 100 g čerstvého droždí,
  • 0,5 l tučného mléka (3,2%),
  • 10 l vody.
Doporučený článek:  Cukr škodí zdraví. Mnohem lepší je ho nasypat na zahradu a osladit rostlinám život

Nejprve smíchejte droždí a mléko a toto vše nalijte do uvedeného množství vody. Pořádně promíchejte a část si odlejte do láhve s rozprašovačem. V tuto chvíli již máte vše připraveno k vlastní aplikaci.

Jak často provádět postřik?

Aplikaci postřiku je potřeba provádět pravidelně, ale stačí jednou týdně. Nikdy nečekejte, až se objeví první příznaky plísní, to už je pozdě, jde především o to působit tímto postřikem preventivně! Pokud chcete, můžete přidat do postřiku lžíci obyčejného šedého mýdla, které zajistí, že postřik vydrží na listech rostliny delší dobu, ale není to nezbytné.

Zdroj: https://www.nparks.gov.sg/nparksbuzz/apr-issue-2021/gardening/homemade-remedies-for-pests-and-diseases-of-edible-plants