Namísto klidného spánku přijde pohroma. Častá výměna povlečení je důležitější, než se zdá

Krásně vyprané a voňavé ložní prádlo potěší každého unaveného člověka, který se chystá do postele. Jak často je ale prospěšné ložní prádlo měnit? Povlečení a peřiny jsou živnou půdou pro mnoho bakterií a roztočů. Také se v povlečení objevují pyly, které mohou přispívat k alergickým reakcím. Pokud neměníte povlečení často, hromadí se v něm kousky odumřelé kůže, prach a také může povlečení zapáchat potem. Poradíme, kdy je vhodné ložní prádlo vyměnit.

Proč je vhodné měnit ložní prádlo pravidelně?

Pro zdravou spánkovou hygienu je důležité vhodné prostředí. Špína v povlečení je ideální místo pro roztoče a bakterie. Tyto mikroskopické organismy se živí zbytky lidské epidermis, které naše tělo vylučuje hlavně během spánku. Šíření bakterií v peřinách navíc velmi nahrává také vysoká teplota a vlhkost vzduchu v ložnici. Pokud trpíte na astma, určitě byste měli povlečení měnit častěji než zdravý člověk. Bakterie totiž vylučují trus, který přispívá právě k rozvoji astmatu.

Zdroj obrázku: Freepik

Akné z nečistot na povlaku

Také akné je často způsobeno právě nečistotami na povlaku polštáře. I když si před spaním vyčistíte pleť kosmetickými přípravky, pokud si očištěnou a ošetřenou pleť položíte do zaneřáděného polštáře, akné se vám i tak začne tvořit. Také alergici by si měli dávat pozor na pravidelnost v převlékání povlečení. Pyl, který během dne usedá na peřiny, se během spánku snadno dostane do nosu, ale hlavně do očí.

Doporučený článek:  Kvasnicový nápoj je zázrak pro krásnou pleť i vlasy. O vedlejších účincích se však nemluví

Kolikrát v měsíci tedy měnit ložní prádlo?

Naše pokožka je v kontaktu s povlečením každý den. Každý den do svých postelí přidáváme nové a nové kousky odumřelých buněk, usazený prach i pyl. Proto je vhodné měnit povlečení minimálně jednou za dva týdny. Pokud máte doma domácí mazlíčky, odborníci na zdravý spánek doporučují měnit povlečení každý týden. Pokud na povlaku polštáře nebo kdekoli jinde uvidíte nečistoty, určitě neotálejte a povlečení pro jistotu a bezpečný spánek vyměňte.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets