Slimáky pomohou vyhnat ze zahrady i některé druhy rostlin

Zahradní škůdce číslo jedna? Bezesporu slimák, který je nechutný na pohled, k tomu slizký a ještě ničí úrodu a vše krásné na zahradě. Existují možnosti, jak se nahých plžů, jak se jim říká, zbavit. Ale proč si zamořovat zahradu a spodní vody chemií, když to jde i jinak, ekologicky? Zásadní je vyvarovat se pěstování rostlin, které slimákům chutnají, a naopak zasadit ty, které je odpuzují. Jaké skupiny rostlin to jsou?

Slimáci versus hlemýždi

Na zahradě se běžně pěstitelé setkávají se dvěma druhy plžů. Slimáci, kteří patří mezi méně oblíbené, jsou suchozemští nazí plži a patří mezi škůdce kulturních i okrasných rostlin. Mají často hnědé, černé nebo rezavé zabarvení, v poslední době se v tuzemsku vyskytují také obří plzáci španělští nebo slimáci největší. Oproti tomu hlemýžď zahradní bývá tolerovaný, není rozšířený tak hojně, a jedná se ulitnatého plže. V Česku existují též farmy pro chov hlemýžďů určených k jídlu.

Doporučený článek:  Černý rybíz, zelí nebo bílé fazole: superpotraviny ze zahrádky
Zdroj obrázku: Freepik

Potřební škůdci

Zatímco slimáky lidé považují za škůdce, v přírodě mají své nenahraditelné místo, protože fungují jako čističi biologických zbytků, k tomu jsou potravou pro ostatní živočichy, jako jsou myši, hraboši, ježci nebo ptáci. A jaké rostliny je do zahrad lákají? Slimáci neodolají různým druhům zeleniny, především fazolím, červené řepě, zelí, salátům, paprikám nebo mladým cuketám. Velmi oblíbené jsou u nich bazalka, měsíček, z okrasných rostlin pak slunečnice nebo fialky.

Rostliny, které slimáky odradí

Namísto rostlin, které mají nazí plži rádi, se hodí zasadit ty, které nesnáší, například levanduli, česnek nebo majoránku. Naprosto odpudivé jsou pro ně z okrasných rostlin begónie, gazánie, které patří do stejné čeledi jako kopretiny, nebo pelargónie. Neoblíbená je u slimáků též lichořeřišnice, která najde využití v kuchyni a v léčitelství. Kromě toho je dobré zasadit plicník, kapradiny nebo řebříček. Proti slimákům se vyplatí také rozsypat mezi záhony kávovou sedlinu nebo nadrcené vaječné skořápky.

Zdroj: https://www.backyardboss.net/plants-that-repel-slugs-and-snails/