Bílé půlměsíce na nehtech prozradí o zdraví mnohé. Změna jejich barvy je varováním

Bílé půlměsíce na nehtech, správně zvané lunuly, se nachází v oblasti hned za nehtovým lůžkem. Možná jim nevěnujete příliš mnoho pozornosti. Přesto mohou o vašem zdraví hodně vypovědět. Někteří odborníci věří, že právě jejich změny mohou naznačovat problémy se zdravím.

Červené zbarvení

Lunula by měla být zpravidla mléčně bílá. Pokud je to jejich přirozená barva, která se ve vašem případě nijak nemění, pak je vše v pořádku. Jestliže však zaznamenáte jejich změnu na červenou, mohlo by se jednat o příznak onemocnění. Podle specialistů to může být nejčastěji příznakem potíží s plícemi nebo oběhovým systémem.

Doporučený článek:  Afty: jak se jich zbavit pomocí domácích prostředků

Červené půlměsíčky na nehtech mohou být také příznakem:

  • cirhózy jater,
  • chronické kopřivky,
  • psoriázy,
  • srdečního selhání,
  • alopecie.

Zdroj obrázku: Freepik

Modré zbarvení

Když lunuly ztratí svou bílou barvu a zbarví se lehce do šeda, nebo až do modra, může to znamenat, že je vaše tělo jednoduše unavené a potřebuje odpočinek. Pokud však barva vypadá spíše jako modrá po delší dobu a situace se ani po odpočinku nelepší, je důvod k obavám.

Modré zbarvení nehtů bývá nezřídka spojováno s kardiovaskulárními onemocněními. V tomto případě jde o sníženou vazbu kyslíku na hemoglobin v plicích. Modré nebo tmavě modré lunuly mohou naznačovat Wilsonovu chorobu nebo argyrii.

Doporučený článek:  Zaručené lékařské rady nadělají mnohdy víc škody než užitku. Nemocnému mohou ještě víc přitížit

Velké lunuly

Nadměrný růst lunuly je také jedním ze znepokojivých příznaků. Příliš velké lunuly mohou být důsledkem namáhavého srdečního tepu, který může následně vést k hypertenzi.

Zvětšené půlměsíce jsou také příznakem nedostatku niacinu, nazývaného vitamín PP. Jedná se o prvek, jehož nedostatek může vést k vážným stavům, jako je pelagra, kožní onemocnění známé jako lombardský erytém.

Žádné lunuly

Zmizení lunuly by také mělo upoutat naši pozornost. I když to nemusí být nutně příznak onemocnění, jejich vymizení je znepokojivým symptomem. Nejčastější příčinou této situace je slabost, únava, podvýživa nebo strava chudá na důležité živiny.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/half-moon-nails