Bylinková zahrádka se vejde i na malý balkon. S jejich pěstováním si poradí i úplný začátečník

Hodně lidí si myslí, že bez zahrady nemůžou nic pěstovat. Pravdou ale je, že balkon nebo parapet jsou skvělou možností, jak si vypěstovat vlastní rostlinky, které můžete použít kdykoli v kuchyni. Většina bylin je odolná vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, takže se nemusíte pěstování obávat. Jak pěstovat byliny na balkonu a jaké si vybrat?

V první řadě se soustřeďte na vhodný výběr

Nemáte-li rádi kvetoucí rostliny, ale chcete si ozdobit balkon, zvolte pro pěstování bylinky. Balkon bude vypadat krásně a zároveň získáte možnost, jak dochutit jakýkoli pokrm. Výběr je obrovský. Na balkon můžete zvolit jednoleté rostliny (bazalku, saturejku, koriandr, majoránku, měsíček lékařský) nebo trvalky (třezalku, estragon, rozmarýn, tymián, šalvěj). Některé z bylin můžete používat jen během sezóny, ale jiné můžete využít prakticky během celého roku.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak pěstovat bylinky na balkoně?

Pěstování bylin na balkoně není vůbec náročné a zvládne to každý začátečník. Většina rostlin má ráda úrodnou půdu bohatou na rašelinu. Bylinky mají raději poddajnější půdu a pořídit si můžete speciální substrát pro bylinky. Pro byliny ze Středomoří se hodí písčitá a propustná půda. Nejlepší bude, když smícháte zahradní zeminu s pískem v poměru 1 : 1, abyste získali nejlepší výsledky. Záleží ale na konkrétním druhu bylinky.

Doporučený článek:  Nečistoty nebo malůvky na zdech lze odstranit i bez nutnosti nového nátěru

Jak zalévat bylinky?

Zálivka je velmi důležitá pro všechny rostliny a bylinky nejsou žádnou výjimkou. Byliny vždy zalévejte pomalu, aby se voda mohla postupně vstřebávat. Vysychání a poté přelévání vodou nejsou pro tento druh rostlin vůbec dobré. Rostliny je vhodné zalévat po malých částech, ale co nejčastěji. Mnohem lepší bude, když jim každý den dáte trochu závlahy, než abyste je zalévali hodně jen jednou za týden. Když jim dáte správnou závlahu a substrát, můžete se těšit na bohatý růst bylinek podle vlastního výběru.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/make-a-balcony-herb-garden/