Černý rybíz, zelí nebo bílé fazole: superpotraviny ze zahrádky

Naše babičky neměly přístup k internetu a ke všem informacím, jako máme my. Učily se od svých maminek a babiček a tet. Ty doporučovaly léčit se pomocí potravin a bylin, které našly doma. Jelikož se většina potravin pěstovala na domácích zahrádkách, musely si poradit samy. A nebylo na tom nic špatného, každá potravina má své léčebné vlastnosti. Pojďme se inspirovat i my a zkusme se zamyslet, jestli by nám některá z jejich rad také nepomohla.

Černý rybíz

Jak všichni víme, tyto bobule mají nejvyšší obsah vitamínu C. Černý rybíz se dá se vypěstovat na našich zahradách, a tak jej naše babičky používaly k doplnění vitamínů. Při rýmě a nachlazení, ale také při tzv. „noční slepotě“. Jednalo se pravděpodobně o šedý zákal. Černý rybíz totiž obsahuje také velkou dávku vitamínu K, B a A. Tyto vitamíny příznivě působí na zrakové orgány lidského organismu. Složky obsažené v černém rybízu zlepšují látkovou výměnu, čistí střeva od usazenin a navíc obsahují velké množství vlákniny, takže působí příznivě na zažívání.

Doporučený článek:  Vodu z vařených brambor je škoda vylít. Skvěle se uplatní v kuchyni, koupelně i na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Bílé fazole

Tato luštěnina je velmi vhodná jako doplněk při léčbě rakoviny. Obsahuje totiž velmi mnoho bílkovin, rostlinných tuků, vitamínů A, B, C, D, E, a K, minerálních látek a solí, jako zinek, fosfor, hořčík, mangan, měď, draslík, selen, vápník nebo železo. Fazole jsou bohaté na lecitin, který zlepšuje paměť a koncentraci.

Zelí

Jedná se o jednu z nejlevnějších zelenin u nás. A přitom obsahuje tolik vitamínů, co bychom v jiné zelenině jen těžko hledali. Vitamíny skupiny B nezbytné pro zdraví (B1, B2, B3, B5, B6) a hlavně nenahraditelnou kyselinu listovou. Pravidelná konzumace zelí vám zajistí správné fungování mozku, slinivky, štítné žlázy a v neposlední řadě správné fungování tlustého střeva. Pokud trpíte na žaludeční vředy, doporučuje se popíjet šťávu právě ze zelí.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-help-you-heal, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-black-currant, https://health.clevelandclinic.org/boost-your-brain-with-b-vitamins-and-beans/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/284823