Čištění zubů je důležité i u našich čtyřnohých mazlíčků. Zápach není jediné, co hrozí

O ústa a zuby našeho pejska je třeba pečovat stejně, jako o ně pečujeme u sebe. Dříve mohlo být čištění psích zubů považováno za rozmar, dnes je to ale běžná činnost, kterou by majitel neměl opomíjet. K čištění by mělo dojít alespoň dvakrát nebo třikrát týdně. Pokud je ústní hygiena zanedbávaná, zvyšuje se riziko vážných onemocnění a rozvine se nepříjemný zápach.

Zápach z úst není jediný problém

Stejně jako u lidí jsou psí ústa obývaná bakteriemi, které pokud nejsou odstraněny, oslabují sklovinu a vedou k onemocnění ústní dutiny. Prvním příznakem bývá zápach z úst, objevit se může zubní kámen, zánět dásní nebo otoky čelisti. Nakonec může dojít až ke ztrátě zubů. Navíc je jakékoliv onemocnění dásní pro psa velmi bolestivé a znemožňuje mu žvýkat potravu.

Doporučený článek:  Před vodním kamenem v konvici uchrání jenom přestěhování. Ostatní musí pravidelně vynakládat čas na nepříjemnou činnost

Někteří majitelé dovolují svým mazlíčkům olizovat jim ruce a obličej. O to více by ale měli pečovat o jejich ústní hygienu, aby minimalizovali riziko zanesení bakterií z psího jazyka na kůži. Když se tyto bakterie dostanou do těla, mohou způsobit zánět lidských dásní, nebo dokonce onemocnění srdce a ledvin. Proto je čištění tak důležité.

Zdroj obrázku: Freepik

Pes si musí zvyknout

Nejlepší je navykat psa na čištění zubů od štěněte. Začněte se nejprve dotýkat psí tlamy a odměňujte ho za to, že je klidný. V další etapě zkuste zvednout pysky, nechat psa očichat zubní kartáček s pastou a pomalu mu vkládat kartáček do úst. Nezapomeňte ho pravidelně odměňovat za dobré chování. Rozhodně nepoužívejte lidskou zubní pastu ani lidský kartáček, ve zverimexech seženete speciální vybavení.

Doporučený článek:  Zvýšená teplota je pro psy nebezpečná. Může znamenat infekci i vážné onemocnění

Když pejsek v klidu vydrží celý proces čištění zubů, nedávejte mu ihned pamlsky, ale nahlas ho pochvalte a pohlaďte. Pokud pes nedokáže čištění zubů vůbec akceptovat, můžete ho zkusit povzbudit speciálními kousátky, přírodními žvýkačkami nebo tyčinkami, které mají pečovat o jeho chrup. Je to ale pouze doplňková péče, která by neměla nahrazovat pravidelnou kontrolu a čištění zubů.

Zdroj: https://www.dogstrust.org.uk/dog-advice/health-wellbeing/at-home/dog-dental-hygiene