Cuketa lépe poroste vedle určitých druhů rostlin

Zasadit, zalévat, hnojit, plít a pak už jen posbírat bohatou úrodu. Takhle jednoduché to zahrádkáři rozhodně nemají, protože množství sklizených plodů závisí na mnoha dalších faktorech. Některé nelze zcela ovlivnit, jedná se zejména o počasí nebo povětrnostní podmínky. Jiné jsou naopak zcela v rukou pěstitele. U cuket hraje například roli umístění na zahradě včetně toho, jaké druhy jsou v okolí. Které sousedy cukety nesnesou a které zeleninové druhy naopak přinesou výtečnou symbiózu a pomohou k bohatým výnosům?

Pěstování zeleniny v souřadnicích

Každý si přeje dobré sousedy, protože harmonické soužití vede k dobrým mezilidským vztahům i ke kvalitnějšímu životu. U zeleniny tomu je úplně stejně, i ona stejně jako lidé vzkvétá v dobré společnosti a naopak chřadne při špatném umístění. Odborníky doporučovaným systémem pěstování zeleniny je takzvané souřadnicové. Jedná se o ryze koordinovaný způsob pěstování zeleniny, který přirozeně ochraňuje rostliny před chorobami a škůdci. Nadto správně zvolené druhy nesoutěží o živiny z půdy, vláhu nebo sluneční paprsky.

Doporučený článek:  Hraboše vyženou ze zahrady přírodní plašiče nebo domácí mazlíčci
Zdroj obrázku: Freepik

Univerzální pravidlo platné pro veškerou zeleninu

Jaké druhy jsou vhodné k cuketám? Univerzální pravidlo, které je platné nejen pro plodovou a tykvovitou zeleninu, říká, že se nevyplatí sázet vedle sebe rostliny ze stejné druhové skupiny. Jsou pak totiž náchylné ke stejným chorobám nebo škůdcům, při nákaze pak hrozí zdecimování celého řádku, nebo dokonce záhonu. Obdobně zelenina stejného druhu potřebuje ke svému růstu obdobné podmínky, hrozí proto vzájemné vytěžování živin a vláhy.

Cibule a česnek jako ideální sousedé cukety

A jaké rostliny tedy vedle cuket zasadit? Výtečná je cibulová zelenina, zejména česnek a různé druhy cibule, protože vydávají intenzivní aroma odpuzující škůdce. Obdobně se hodí zasadit kopr, bazalku, oregano nebo jiné aromatické bylinky původem ze Středomoří. Mezi další výtečné sousedy cuket patří hrách, cukrový hrášek, fazole, ředkvičky, listová zelenina včetně hlávkového salátu a špenátu, kukuřice. Kromě zeleniny je pak výtečným ochráncem cuket měsíček lékařský, který je také výtečnou léčivkou a uznávaným prostředkem lidového léčitelství.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/zucchini-companion-plant-guide